Jak zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej?

Magdalena Ślaska

Prowadzisz sklep lub świadczysz usługi online, jednak zyski nie są w pełni satysfakcjonujące? Najwyższy czas przeprowadzić analizę UX strony. Czasem niewielkie poprawki ułatwiające nawigację mogą okazać się bardzo znaczące.

Analiza UX (ang. User Experience), czyli doświadczenie użytkownika, ma na celu dostosowanie strony do potrzeb użytkownika. Poprawne wykonanie tego zadania zwiększy prawdopodobieństwo konwersji. Szczegółowe badanie UX jest bardzo kosztowne i wymaga zaangażowanie wyspecjalizowanej agencji. Jedną z metod na sprawdzenie, czy witryna jest przyjazna w korzystaniu jest projektowanie zorientowane na użytkownika. Żeby sprawdzić, czy poszczególne elementy w serwisie internetowym są dostosowane do potrzeb Twoich potencjalnych klientów, przeprowadza się testy AB.

Sprawdź, czy Twoja strona jest przyjazna dla użytkowników

Zanim zlecisz wykonanie audytu UX specjaliście, spróbuj przeanalizować prowadzoną witrynę we w własnym zakresie. Zwróć uwagę na następujące elementy:

Widoczność produktów

Produkty lub usługi, które oferujesz powinny być łatwe do znalezienia. Sytuacja, w której użytkownik wchodzi na Twoją witrynę i przeszukuje jej zasoby zakładka po zakładce, by trafić na interesującą go zawartość jest niedopuszczalna. Większość internautów bardzo szybko się zniechęca i opuszcza stronę, przechodząc do konkurencji. Jak poprawić funkcjonalność? Zadbaj o to, by usystematyzować kategorie. Wyróżnij często wybierane produkty. Ustaw przekierowania pomiędzy poszczególnymi podstronami. Dzięki temu użytkownik będzie coraz głębiej "wchodził" w strukturę witryny, a prawdopodobieństwo zakupu znacznie wzrośnie.

Zachęcenie do zakupu (CTA)

Zadbaj o to, by umieszczać CTA (Call To Action), czyli przyciski zachęcające do zakupu. Powinny się znajdować przy każdym produkcie. Można je również umieszczać przy artykułach blogowych lub aktualnościach. Im więcej możliwości interakcji, tym większa szansa na złożenie zapytania ofertowego.

Skrócenie formularzy kontaktowych

Częstym problemem wielu stron internetowych są zbyt szczegółowe formularze kontaktowe. Administratorzy wymagają, by użytkownicy wpisali w nich imię, nazwisko, adres mailowy, telefon. Tymczasem internauci niechętnie udostępniają swoje dane osobowe. Jeśli chcesz, by Twoi odbiorcy wysłali zapytanie ofertowe ogranicz formularz jedynie do adresu mailowego oraz imienia. Wówczas szansa na otrzymanie zgłoszenia za pośrednictwem firmowej witryny będzie dużo większa.

Maksymalne uproszczenie procesu zakupów

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, maksymalnie uprość proces realizacji transakcji. Nie wymagaj od użytkowników, by musieli się logować. Wystarczy, że wypełnią potrzebne do zamówienie dane. Postaraj się, by zakupy w Twoim sklepie zajmowały jak najmniej czasu. Pozwól na wybór rodzaju płatności i dostawy.

Śledzenie danych z Google Analytics

Analizuj statystki oglądalności strony. Sprawdź, jak długo trwają sesje, co interesuje Twoich odbiorców. Poznaj przepływ użytkowników pomiędzy poszczególnymi podstronami. Zapoznaj się z danymi dotyczącymi współczynnika odrzuceń i zastanów się, co możesz zmienić, aby internauci spędzali na Twojej stronie więcej czasu.

Poproś o pomoc innych

Warto również skorzystać z opinii swoich współpracowników. Poproś ich, aby "przeklikali się" przez stronę i ocenili, czy jest ona łatwa w nawigacji. Zleć im wykonanie testowego zakupu oraz zapisanie ewentualnych uwag. Dzięki temu przekonasz się, czy strona, którą prowadzisz jest funkcjonalna i łatwo można na niej znaleźć interesujące artykuły.

Zgłoś się do fachowców

Nie zawsze samodzielna analiza bywa efektywna. Wówczas dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty UX, który wykona testy AB i krok po kroku przeanalizuje elementy na Twojej stronie. Zalecenia, które przygotuje w opracowanym dla Ciebie raporcie mogą się okazać bardzo przydatne. Choć tego typu usługi sporo kosztują, to bardzo szybko można oczekiwać zwrotu z inwestycji. Dobrze przygotowana witryna znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zdobycia wartościowych leadów, a co za tym idzie, umożliwia uzyskanie wysokich dochodów z prowadzonej działalności.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet