3 sposoby na zwiększenie konwersji na stronie

michal-s.net

Konwersja na stronie oznacza podejmowanie działań przez użytkowników zgodnie z naszymi założeniami. Na sklepie internetowym może to oznaczać zakup produktu, na blogu zapisanie się do newslettera, a na stronie firmowej wysłanie maila z zapytaniem.

Zwiększenie konwersji bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia dochodów lub realizacji celów firmowych. Z tego powodu jest to jeden z najważniejszych wyznaczników, na które warto zwrócić uwagę. Jakie są sposoby na zwiększenie konwersji?

Materiały wideo

Grafiki, zdjęcia oraz materiały wideo o wiele lepiej oddziałują na użytkowników niż sam tekst. Szczególnie przydatne są materiały wideo, które łączą w sobie dynamiczny przekaz wraz z efektami dźwiękowymi. Całość jest naprawdę przyciągająca dla użytkownika i skutecznie zachęca do działania.

Prawidłowe zastosowanie elementów wideo może znacząco zwiększyć konwersję. Film zachęcający do zapisania się do newslettera (z informacją o np.: o darmowym e-booku) na pewno pomoże Twojej strategii marketingowej.

Dodatkowo coraz większą popularność zyskują animowane filmy reklamowe, które przekazują użytkownikowi informacje w prosty i przystępny sposób. Dzięki temu potencjalny klient szybciej zrozumie dokładnie to, co chcesz mu przekazać.

Portfolio i logo partnerów

Szukasz nowych klientów, więc oczekujesz zwiększonej ilości zapytań ofertowych? Odpowiednio przygotowane portfolio powinno być pierwszym elementem, na którym się skupisz. Portfolio pokazuje Twoje obecne prace, a to dokładnie uzmysłowi potencjalnemu klientowi jakiego efektu może się po Tobie spodziewać.

Dodatkowo świetnym pomysłem jest umieszczenie na stronie logotypów klientów, z którymi miałeś przyjemność współpracować. Nie tylko pokaże to, że miałeś okazję pracować nad ciekawymi projektami, ale również udowodni, że inni już korzystają z Twoich usług.

To tak zwany social proof, czyli potwierdzenie, że inni są zadowoleni ze współpracy. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie sekcji z opiniami klientów, co jeszcze bardziej wzmocni ten przekaz.

Unikatowa propozycja sprzedaży

UPS, czyli Unique Selling Proposition to unikalna cecha i korzyść dla potencjalnych klientów, którą warto zaznaczyć w swoim przekazie. Cechę tę umieszcza się w sloganie w górnej części strony internetowej, aby klienci otwierając witrynę od razu mogli zobaczyć, co mogą zyskać.

Najprościej o UPS powiedzieć, że jest to konkretna wartość lub czynnik, którą eksponujemy w kampanii reklamowej. Czynnik ten ma sprawić, że produkt lub usługa skutecznie wyróżni się na tle konkurencji.

Zastosowanie UPS zwiększa konwersję, ponieważ pozwala odróżnić zwykły produkt lub usługę od produktu lub usługi, którą oferuje Twoja firma. Nie będzie to już jeden z wielu elementów dostępnych na rynku, a coś unikalnego i potrzebnego.

Stosując odpowiednie elementy możemy skutecznie zwiększyć konwersję na stronie. Do każdego celu potrzebne jest inne narzędzie, więc inna metoda będzie potrzebna w przypadku chęci zwiększenia sprzedaży, a jeszcze inna, jeśli oczekujemy nowych zapisów na newsletter.

Nasze działania warto przemyśleć i zastosować te, które będą najlepsze w naszym przypadku. Przykładowo, jeżeli oczekujemy zwiększenia zapytań ofertowych to podstawą powinno być dobre portfolio. Natomiast do zapisów na newsletter potężnym narzędziem będzie efektywny filmik reklamowy.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet