Firmowa strona internetowa – czy rzeczywiście jest niezbędna?

michal-s.net

W czasach, kiedy komunikacja na odległość stała się powszechnym standardem, a Internet stał się podstawowym narzędziem pracy, firmy zaczęły inwestować poważne pieniądze w rozwiązania informatyczne, które wspomagają komunikację firmy ze światem zewnętrznym.

Firmy, które nie idą z duchem czasu, giną w gąszczu szybko rosnącej konkurencji, która buduje swoją przewagę poprzez dostosowanie swojej strategii do nowych, obowiązujących standardów. Strona internetowa jest zatem podstawowym elementem o który musi zadbać każde przedsiębiorstwo, jeśli chce w ogóle zaistnieć na rynku. Postęp technologiczny jest piorunujący, a branża informatyczna stała się jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki.

Każde przedsiębiorstwo, które utrzymuje się głównie z bieżącej sprzedaży swoich produktów, czy usług, bez strony internetowej praktycznie nie ma możliwości pozyskiwania nowych klientów. Inaczej sprawa się ma w przypadku firm, które od lat posiadają stałych odbiorców kontraktowych. Ta druga grupa, ze względu na swoją politykę, nie musi skupiać się tak bardzo na promocji w internecie. Nie oznacza to jednak, że nie musi dbać o swój wizerunek w sieci.

Strona internetowa może spełniać kilka funkcji. Może mieć charakter sprzedażowy, gdzie finalnym odbiorcą treści są zwykli konsumenci, może mieć charakter informacyjny, oraz może pełnić funkcję edukacyjną, a firma może kreować się na lidera w branży.

Tworząc stronę internetową należy uwzględnić, jaką funkcję ma ona pełnić, oraz jakie informacje powinny być na niej zawarte. Spójność strategii komunikacji jest podstawową kwestią, którą należy rozważyć jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań zmierzających do stworzenia docelowej witryny.

Jak wspomniano wcześniej, strona jest podstawowym narzędziem do komunikacji. Sama w sobie może zawierać szereg mechanizmów wspomagających. Jeśli celem jest pozyskiwanie klienta, należy się zastanowić, jakie narzędzia należy zastosować, by firma uzyskała swój cel. W erze informacji, strona powinna zbierać dane, czyli potencjalny klient powinien zaistnieć w bazie firmy. W tym ceu trzeba spowodować, by osoba odwiedzająca zechciała zostawić swój e-mail, numer telefonu, czy inne dane niezbędne do nawiązania bezpośredniego kontaktu. Oczywiście, takie działania ściśle podlegają pod uregulowania prawne i należy tego bezwzględnie przestrzegać, w związku z powyższym należy zapoznać się z obowiązującym prawem dotyczącym zbierania i gromadzenia danych osobowych użytkowników strony.

W kontekście stron internetowych, które mają pełnić funkcję informacyjną, lub edukacyjną, najważniejszą kwestią jest zapełnienie jej wartościową i merytoryczną treścią. W przypadku firm, realizujących tą strategię, warto rozważyć stworzenie bloga, lub specjalnej sekcji, w której użytkownik będzie mógł odnaleźć wartościowe z danej branży informacje.

Jak pokazuje powyższe, strategii może być kilka, a dostępnych na rynku narzędzi jest cała masa. Bez względu na to, którą strategię wybierze firma, musi operować odpowiednimi narzędziami na stronie.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet