Jak pisać wartościowe wpisy na blogu?

Jak pisać wartościowe wpisy na blogu?

Autor: michal-s.net

Prowadzenie bloga na stronie firmowej to bardzo popularne rozwiązanie, które nie tylko pomaga w promocji naszej działalności, ale również przyczynia się do pozycjonowania całej strony. W związku z tym po to narzędzie sięga wiele przedsiębiorstw – jak jednak napisać wpisy na blogu, aby były wartościowe i rzeczywiście wspomagały naszą firmę?

Jak napisać odpowiedni wpis?

Warto wiedzieć, że nie wystarczy po prostu napisać kilku słów, aby nasz wpis liczył się jako wartościowy. Nasz tekst powinien mieć odpowiedni układ i wygląd – zadbanie o te elementy sprawi, że zarówno wyszukiwarki, jak i użytkownicy spojrzą na nasz blog przychylnym okiem.

Przede wszystkim warto pamiętać o rozbiciu tekstu na akapity. Długi blok ciągłego tekstu jest męczący dla użytkowników. W naszym wpisie powinniśmy również znaleźć miejsce na elementy graficzne – infografiki lub zdjęcia doskonale wprowadzą ciekawe motywy, które urozmaicą cały blog.

Sam tekst powinien zostać natomiast podzielony – tytuł wpisu, nagłówki dla poszczególnych sekcji, wstęp, zakończenie – to wszystko powinno znaleźć się w tekście. Jeżeli stosujemy słowa kluczowe to bardzo dobrze, ale warto pamiętać, że wpis powinien być przede wszystkim dla użytkownika, a dopiero potem dla wyszukiwarki. Nie przesadzajmy więc z ilością fraz kluczowych i ich zbędnym zagęszczeniem. Tekst powinien brzmieć naturalnie.

O czym pisać?

O ile sama konstrukcja wpisu to sprawa prosta, o tyle już sama treść wymaga większego zaangażowania. Niestety nie ma gotowej receptury – powinniśmy pisać o tym, co inni chętnie przeczytają. To główna zasada. Zastanów się czym się zajmujesz, co robi Twoja firma, jakie usługi oraz produkty oferujesz. Następnie zastanów się o czym warto napisać, co łączy się z tymi zagadnieniami.

Nie warto jednak zamienić bloga w blok reklamowy. Treści nie powinny ciągle promować usług/produktów Twojej firmy, ani cały czas zachęcać do zakupu. Użytkownicy poczują się urażeni, ponieważ chcieli zapoznać się z ciekawą treścią, a nie kolejną reklamą.

Przykładowo prowadząc serwis samochodowy można napisać tekst poradnikowy o eksploatacji pojazdów, ale niekoniecznie powinniśmy we wpisie zachęcać do odwiedzenia samego serwisu. Użytkownicy, jeżeli uznają treść za ciekawą i przydatną sami dojdą do wniosku, że firma będzie rzetelna. Dodatkowo ciekawe i użyteczne teksty są chętnie udostępniane znajomym, na portalach społecznościowych oraz innych serwisach internetowych. To dodatkowa promocja Twojej firmy.

Prowadzenie bloga nie jest rzeczą prostą, ale wystarczy trochę dobrych chęci, aby można było prowadzić go w sposób wartościowy oraz rzetelny. Przede wszystkim pamiętajmy, aby tekst dobrze się czytało – tu pomoże odpowiedni dobór czcionki i jej wielkości. Nawet najlepszy tekst może odrzucić użytkowników, jeżeli będzie po prostu męczący. Kolejną sprawą jest treść – najpiękniejszy wpis, z odpowiednimi grafikami odrzuci innych, jeżeli będzie po prostu bezwartościowy. Piszmy więc o rzeczach ciekawych, pouczających – po prostu wartych przeczytania.