Jak urozmaicić kampanię content marketingową?

Magdalena Ślaska

Content marketing, czyli marketing treści jest ważnym elementem wykorzystywanym w promocji firmy. Kiedyś kojarzono go wyłącznie z publikacją artykułów. Dziś marketerzy sięgają po inne rozwiązania, ubogacając sposób komunikacji z użytkownikami. Jak skutecznie docierać do odbiorców?

Infografiki

Popularnością wśród odbiorców cieszą się infografiki, gdyż dzięki nim można przedstawić zróżnicowane dane w przystępny i jasny sposób. Użytkownik nie potrzebuje dużo czasu, by zapoznać się z zawartością grafiki, co w dobie natłoku informacyjnego jest niezmiernie istotne. Narzędzie przydaje się szczególnie podczas prezentacji wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni dłuższego czasu. Infografiki wykorzystuje się jako uzupełnienie artykułu, wpisu na bloga, ale mogą one także stanowić odrębny materiał. Często umieszcza się je w portalach społecznościowych, gdyż taka forma przekazu jest bardzo prosta. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że jeśli content spodoba się użytkownikom, będą go udostępniać. Należy jednak pamiętać, aby infografiki były dobrze wykonane. Przy realizacji projektów należy skupić się na przejrzystej strukturze. Materiały nie mogą być przeładowane treścią. Powinny przykuwać uwagę i wzbudzać zainteresowanie.

Poradniki i e-booki

Poradniki oraz e-booki to potężne narzędzia marketingowe. Rozbudowane publikacje elektroniczne pomagają w budowaniu wizerunku eksperta. Coraz częściej wykorzystuje się je również do zdobywania klientów, którzy przed pobraniem materiału są proszeni o podanie danych kontaktowych. W ten sposób można pozyskiwać wartościowe leady. Trzeba jednak pamiętać, że narzędzie musi być odpowiednio przygotowane. To wymaga nie tylko nakładu czasowego, ale również finansowego. Odpowiednio opracowana publikacja powinna zawierać tzw. twarde dane (wskaźniki procentowe, wykresy, zestawienia). Należy także bazować na sprawdzonej bibliografii, a dodatkowo warto poprosić o pomoc eksperta z danej branży. Jego wypowiedzi z pewnością będą interesującym urozmaiceniem.

Materiały wideo

Ciekawym i coraz chętniej wybieranym sposobem komunikacji są materiały wideo. Podobnie jak w przypadku e-booków, można w ten sposób kreować wizerunek eksperta. Materiały są bardzo zróżnicowane. Za ich pomocą prowadzi się szkolenia online lub kręci filmy instruktażowe. Częstym tematem nagrań są prezentacje produktów i usług. Dobrze przygotowany content wyróżnia się ogromnym potencjałem vitralowym. W praktyce oznacza to, że dane mogą krążyć po sieci, a przekaz dotrze do szerokiego grona odbiorców. Zaletą narzędzia jest także angażowanie użytkowników, którzy mogą na bieżąco dodawać komentarze. Ważne jest jednak, aby zadbać o jakość. Materiał powinien być przemyślny i dobrze nakręcony. Warto poprosić o pomoc doświadczoną agencję kreatywną.

Raporty

Biuro

Raporty i zestawienia z branży są chętnie czytane nie tylko przez użytkowników, ale również przez dziennikarzy. Jeśli uda Ci się stworzyć ciekawe zestawienie, które będzie cytowane w wielu portalach, internauci będą dobrze postrzegali Twoją markę. Z czasem działania mogą zwiększyć sprzedaż i pomóc w budowaniu bazy lojalnych klientów. Zanim jednak zabierzesz się za tworzenie materiałów, przygotuj odpowiedni budżet i rozdziel zadania. Konieczne będą także badania rynku. Możesz zrealizować je we własnym zakresie bądź poprosić o pomoc zewnętrznego podwykonawcę. Badaj skuteczność

Weryfikuj skuteczność działań. Sięgnij po narzędzia do analizy danych, np. Google Analytics. Dzięki temu dowiesz się, czy prowadzone kampanie są interesujące dla użytkowników oraz jakie tematy wzbudzają największą atencję. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które narzędzia są najlepsze. Warto jednak śledzić statystyki i wyciągać wnioski. To co sprawdza się w jednej firmie, nie musi być efektywne w innej. Bądź systematyczny!

Pamiętaj też, że ważna jest systematyczność. Najlepiej przygotuj harmonogram działań, aby regularnie dostarczać materiały. Taka taktyka z pewnością przełoży się na zainteresowanie klientów Twoją marką.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet