Jak zdobywać pozytywne opinie klientów?

Magdalena Ślaska

Pozytywne opinie są niezwykle istotne, gdyż realnie wpływają na sprzedaż w firmie, przyczyniając się do jej rozwoju. Klienci coraz częściej szukają informacji i komentarzy na temat danego produktu w internecie, a pozostawione w sieci oceny użytkowników determinują ich decyzje zakupowe. Jak budować pozytywny wizerunek i skutecznie zdobywać zaufanie odbiorców?

Zadbaj o dobrą obsługę

To najważniejszy i jednocześnie najtrudniejszy element wpływający na opinie internautów. Klienci są bardzo wymagający w kwestii obsługi. Oczekują natychmiastowej reakcji na zgłoszone problemy, zapytania. Jeśli nie otrzymają odpowiedzi w krótkim czasie, przejdą do konkurencji. Stąd też tak istotne jest zadbanie o transparentność informacji, wyznaczenie kompetentnych osób do kontaktu. Należy również zwrócić uwagę na dokładne opisy świadczonych usług lub produktów. Bardzo ważny jest także kontakt z klientami. Konsultanci powinni być uprzejmi i cierpliwi.

Personalizuj korespondencję

Możesz poprosić klientów o ocenę Twojej firmy mailowo. Pamiętaj jednak, aby korespondencja była rzeczowa, a jednocześnie spersonalizowana. Zamiast zaczynać maila od słów "Szanowni Państwo", lepiej używać sformułowań typu "Szanowna Pani Anno". Dzięki temu klient poczuje się doceniony i chętniej napisze opinię, jeśli zostanie o nią poproszony. Warto także postawić na automatyzację działań. Wiadomo, że nie da się odpowiedzieć na wszystkie wiadomości od razu, jednak można je generować za pomocą dedykowanych programów. Kiedy użytkownik wyśle maila, może otrzymać komunikat zwrotny, np. o treści: "Dziękujemy za zainteresowanie. Udzielimy odpowiedzi w ciągu 2 dni roboczych".

Pokaż, że cenisz sobie zdanie klientów

Skuteczną metodą na zyskanie przychylnych komentarzy jest przekonanie klientów, że są ważni, a ich opinia pomoże w rozwoju Twojej działalności biznesowej. Dzięki temu użytkownicy poczują się docenieni oraz przekonają się, że ich zdanie jest znaczące w kształtowaniu polityki firmy. Skorzystaj z gotowych programów do dodawania opinii

Dobrym sposobem na zdobywanie pozytywnych komentarzy jest skorzystanie z gotowych skryptów, jak np. Opineo. Po dokonaniu zakupu klient automatycznie otrzyma na maila wiadomość z prośbą o pozostawienie opinii. Skrypty są bardzo proste w obsłudze. W większości wypadków wystarczy zaimplementować gotowy kod html. Pozyskane w ten sposób informacje są wiarygodne.

Postaw na programy lojalnościowe

Do pozostawienia komentarzy zachęcają także różnego typu programy lojalnościowe. Możesz nagradzać aktywnych klientów dodatkowymi rabatami na zakupy. Dzięki temu nie tylko zwiększasz ich lojalność, ale przede wszystkim budujesz pozytywny wizerunek prowadzonego przez siebie biznesu.

Cytuj swoich klientów

Choć brzmi to jak banał, jest skuteczne. Jeśli w trakcie rozmowy klient powie coś dobrego o Twojej firmie lub produktach, zapytaj, czy możesz zacytować jego opinię na swojej stronie internetowej. Oczywiście zanim opublikujesz komentarz, musisz poprosić o autoryzację. Ważne jest także, aby szybko działać. Kiedy emocje opadną, klient może wycofać się z takiego układu.

Bądź obecny na forach internetowych

Jeśli chcesz, by klienci rozmawiali o Twojej firmie, bądź obecny w serwisach, które odwiedzają. Skutecznym pomysłem jest wypowiadania się na tematycznych forach internetowych jako ekspert. Jeśli Twoi użytkownicy zobaczą, że jesteś znawcą danego tematu, szybciej Ci zaufają i skorzystają z oferty Twojej firmy. Takie działania są jednak czasochłonne i wymagają systematyczności. Odpowiedzi udzielane z dużym opóźnieniem są bezwartościowe. Warto także dogadać się z administratorem strony i ustalić warunki współpracy. W przeciwnym razie Twoje konto może zostać zablokowane, co w oczach klientów będzie wyglądało nieprofesjonalnie.

Choć zdobywanie komentarzy na temat Twojej firmy wymaga ogromnego zaangażowania, to włożony wysiłek procentuje. Im więcej pozytywnych opinii, tym lepsze postrzeganie Twojego biznesu. To z kolei bezpośrednio przekłada się na osiągane przychody.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet