Marketing szeptany

Magdalena Ślaska

Marketing szeptany to jeden ze skuteczniejszych sposobów na promocję Twoich usług lub produktów, ale tylko pod warunkiem, że będzie on umiejętnie prowadzony. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, decydując się na takie działania.

WOMM (World Of Mouth Marketing), czyli marketing szeptany, polega na dotarciu z informacją na temat Twojej oferty do osób, które interesują się daną tematyką. Wpisy dodaje się najczęściej na forach internetowych, ale mogą one przybrać również formę komentarzy pod artykułami lub opisami produktów. Ludzie od zawsze kierowali się opiniami innych, ale teraz nie muszą spotykać się osobiście. Wystarczy, że poszukają informacji online. Jak prowadzić skuteczne działania w sieci?

Dopasuj wypowiedzi do użytkowników

Jeśli zdecydujesz się na marketing szeptany, sprawdź, w jaki sposób komunikują się między sobą użytkownicy. Ważne jest, by dopasować język i styl porozumiewanie się do zasad panujących w określonym miejscu w sieci. Jeśli wszyscy zwracają się do siebie per "ty", wypowiedź w stylu "Szanowni Państwo…" będzie wyglądała co najmniej sztucznie.

Wybieraj miejsca tematycznie związane z Twoja branżą

Zależy Ci, by działania prowadzone online były skuteczne? Pisz tylko na stronach, które są powiązane z Twoją branżą. To najlepszy sposób, by dotrzeć do Twoich potencjalnych Klientów. Możesz też wybierać serwisy ogólnotematyczne, jednak skup się na tym, by wyszukać powiązanych z Twoją branżą wątków. W ten sposób będzie Ci łatwiej dołączyć do dyskusji i zachęcić do zapoznania się z ofertą. Zanim zaczniesz się udzielać, zastanów się, kim jest Twój odbiorca. To pomoże Ci znaleźć odpowiedne miejsca w sieci.

Kontynuuj, nie rozpoczynaj

Ważne jest, by nie rozpoczynać nowych wątków. Jeśli Twoim celem jest promocja usług i produktów, bardzo łatwo zostaniesz zdemaskowany. Poza tym, często zdarza się, że nikt nie chce podjąć się kontynuacji tematu, a Twój wpis okazuje się zupełnie nieprzydatny. Dużo lepszym pomysłem jest dołączenie się do już istniejących dyskusji. Szansa na uzyskanie odpowiedzi, a także wejście w interakcje z innymi użytkownikami jest znacznie większa. To powoduje, że zainteresowanie dodanym przez Ciebie komentarzem wrasta.

Pisz przydatne treści

Skup się na tym, by dodawane przez Ciebie treści były wartościowe dla użytkowników. Jeśli szukają oni odpowiedzi na konkretne pytania, np. związane z remontem domu, nie będą chcieli czytać informacji ogólnych lub odbiegających od tematu. Kiedy dasz się poznać z dobrej strony, wzbudzisz zaufanie. Nikt nie lubi czytać wpisów, które z daleka wyglądają jak nachalna reklama. Komentarze powinny nie tyle zachęcać do zakupu, co przedstawiać zalety danego rozwiązania i nawiązywać treścią do konkretnego wątku. Nie musisz opisywać dokładnie oferowanego towaru, a tak poprowadzić dyskusję, by inny użytkownicy zaczęli zadawać pytania, weszli na Twoją stronę WWW. To trudne zadanie, ale jeden taki wpis może być znacznie korzystniejszy dla wizerunku Twojej firmy niż setki źle dopasowanych i niezwiązanych z tematem.

Nie umieszczaj linków "za wszelką cenę"

Kolejną kwestią są odnośniki. Wielu przedsiębiorców upiera się, by w każdym wpisie obowiązkowo zamieszczać adres URL. Tymczasem nie jest to dobre podejście. Owszem linki mogą zwiększyć ruch na stronie, a także być przydatne przy pozycjonowaniu. Musisz jednak pamiętać, by były one jedynie "dodatkiem" do Twojego postu. Nie powinny rzucać się w oczy i z reguły należy umieszczać je kontekstowo. Jeśli często udzielasz się na danym forum, pamiętaj, żeby odnośniki nie pojawiały się w każdym wpisie, bo będzie to wyglądało nienaturalnie.

Nie zawsze incognito...

Czy marketing szeptany powinien być prowadzony pod pseudonimem? Niekoniecznie. Coraz więcej firm stawia na otwarty kontakt z użytkownikiem. Udziela rad związanych z danych zagadnieniem. Takie działania wzbudzają zaufanie do marki i pozwalają na kreowanie wizerunku eksperta w sieci. Choć w większości przypadków posty są pisane anonimowo, to jednak warto próbować różnych rozwiązań. Jeśli działania będą dopasowane do potrzeb Twoich użytkowników, ich skuteczność będzie największa.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet