Bezpieczeństwo danych - kopie zapasowe

Bezpieczeństwo danych - kopie zapasowe

Autor: Rosicki Łukasz

Ostatnio w branży bardzo głośno jest o przypadku grupy Adweb, której problemy z serwerami spowodowały utratę wszystkch danych przez tysiące klientów firmy. Awaria sprzętu oraz brak kopii zapasowych sprawił, że stracono bardzo cenne pliki – strony internetowe, sklepy, a nawet korespondencję email.

Ta historia pokazuje nam wszystkim jak ważne jest odpowiednie zatroszczenie się o swoje dane oraz udowadnia konieczność dokonywania regularnych backup'ów danych. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo swoich danych?

Backup danych – jak wykonać?

Backup danych, czyli wykonywanie kopii zapasowych to najprostsza czynność, która ochroni nas przed wieloma problemami. Usterki u usługodawcy serwera, włamania na naszą stronę lub sklep, a nawet zwykłe problemy techniczne – wszystko to można naprawić przy pomocy kopii zapasowych.

Backup można wykonać na dwa sposoby – ręcznie lub automatycznie. Wykonanie ręcznej kopii zapasowej polega na zwyczajnym skopiowaniu plików z serwera w jakieś bezpieczne miejsce. Może to być dysk naszego komputera, zewnętrzny nośnik danych lub chmura.

Automatyczne backupy wykonuje się przy pomocy specjalnego oprogramowania lub wtyczki, która jest uruchomiona na naszym serwerze, stronie internetowej lub sklepie. Plugin zgodnie z poleceniem dokona backupu danych w regularnych odstępach czasowych – wystarczy ściągnąć pliki na własny komputer.

Jednocześnie warto przetrzymywać kopie zapasowe w kilku miejscach – nasz komputer przecież również może ulec awarii, a i chmura nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Przechowując pliki na kilku urządzeniach upewniamy się, że nigdy nie utracimy ich bezpowrotnie.

Bezpieczeństwo e-mail

Klienci grupy Adweb, którzy utracili swoje dane email korzystali prawdopodobnie z wbudowanego klienta pocztowego na serwerze. To złe podejście – z poczty najlepiej korzystać z zewnętrznego oprogramowania, które kopiuje wszelkie wiadomości z serwera. W takim przypadku w razie awarii nadal mamy wszelkie informacje na własnym komputerze.

Ciekawym rozwiązaniem jest również korzystanie z popularnej poczty Gmail – można tam dodać własne konta (bez adresu gmail.com) i dowolnie korzystać z każdego miejsca. Poczta kopiowana jest z naszego serwera na serwry Google, więc nie musimy się obawiać o utratę danych w przypadku awarii u naszego usługodawcy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, a szczególnie w internecie. Praktycznie każda firma korzysta aktualnie z własnej strony internetowej lub e-sklepu. W związku z tym, że są to głowne kanały sprzedaży produktów i usług, a także marketingu oraz promocji – utrata tych elementów może mieć ogromny wpływ na dochody całej firmy. Nie warto ryzykować, pozostawiając wszelkie kwestie bezpieczeństwa w rękach usługodawcy serwera. Warto zatroszczyć się o swoje pliki oraz dane samodzielnie. Wystarczy wykonanie prostej kopii zapasowej, a może uratować to firmę przed sporymi stratami.

Tagi:Hosting