Uszlachetnianie druku #2 Lakierowanie

Uszlachetnianie druku #2 Lakierowanie

Autor: michal-s.net

W drugiej odsłonie cyklu poświęconego metodom uszlachetniania druku przyjrzymy się z bliska lakierowaniu, które podobnie jak laminowanie służy podniesieniu walorów estetycznych druku, jak i jego utrwaleniu.

Oczywiście łatwo się domyślić, iż chodzi o pokrycie powierzchni przeznaczonej do druku (np. papier, karton i inne) lakierem. Bardzo powszechne jest lakierowanie wyłącznie wybranych elementów lub punktów na podłożu.

Lakierowanie to metoda bardzo podobna do wcześniej opisanego laminowania. Zarówno pokrywanie podłoża folią, jak i lakierem spełnia podobne funkcje, tzn. chroni przed różnego rodzaju szkodliwymi działaniami mechanicznymi lub atmosferycznymi, a także znacznie wpływa na atrakcyjność wydruku. Jednak oprócz niższej ceny aniżeli w przypadku laminowania, lakierowanie różni się jeszcze w kilku innych kwestiach.

Przede wszystkich stosuje się je raczej na wybranych fragmentach, tak aby je wyróżnić, np. wzór, litery, zdjęcia, etc. Dzięki temu pokryta powierzchnia jest odporna na ścieranie, a kolor bardziej wyraźny. Na rynku dostępny jest szeroki wybór lakierów używanych w tej technice uszlachetniania druku. Możemy wybierać spośród: matowych, błyszczących, 3D, wypukłych czy lakierów z domieszkami innych materiałów, np. piasku, brokatu itp.

Najbardziej efektywne są lakiery utrwalane promieniami UV. W skład tego typu lakieru wchodzą specjalnie przystosowana żywica, a także różne dodatki wzmacniające. W poligrafii najczęściej nakłada się tego typu lakier wałkiem lub sitodrukiem.

W kolejce tuż za lakierem UV plasuje się lakier dyspersyjny, które charakteryzują się również głębią połysku lub matu. Wyróżnia się przede wszystkim swoim głównym składnikiem, czyli wodą. Dzięki wysokim walorom ekologicznym doskonale nadaje się do druku na np. opakowaniach produktów spożywczych. Duża zawartość wody sprawia, że lakier ten może być stosowany wyłącznie na grubym papierze.

Istnieje także możliwość użycia lakieru olejowego, zwanego również offsetowym. Składa się on z różnego rodzaju olei roślinnych. Olej roślinny jednak zapewnia najmniejszy połysk i w zasadzie jego funkcje ograniczają się jedynie do ochrony druku.

Dla osób poszukujących szczególnych rozwiązań w uszlachetnianiu druku stworzono również metody lakierowania podłoża pod druk przy pomocy np. lakieru fluoroscencyjnego, która świeci w ciemności, możliwe jest także użycie lakieru zdrapkowego, który jest szczególnie stosowany w różnego rodzaju grach polegających na zdrapywaniu. Inną ciekawostką jest lakier zapachowy zawierający dowolne substancje zapachowe, które uwalniają się po uprzednim przetarciu papieru np. nadgarstkiem.

Tagi:Poligrafia