Boty na Facebooku – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Magdalena Ślaska

Boty to nowa usługa dostępna dla użytkowników Facebooka. Darmowy program, który odpowiada na proste pytania internautów i automatyzuje pracę marketerów staje się coraz popularniejszy. Stosuje się go również do poprawy wizerunku w Sieci oraz w celu podniesienia wskaźników sprzedażowych. Jak bezkosztowo uruchomić boty i do czego można je wykorzystać?

Faktura, oferta biznesowa, informacje o terminach szkoleń – to tylko niektóre tematy do przedyskutowania z botem. Brzmi jak fikcja? Choć rozwiązanie funkcjonuje od niedawna, to korzysta z niego coraz więcej osób. Odpowiednia konfiguracja programu pozwala na prowadzenie prostych rozmów z użytkownikami. Co ważne, do obsługi nie potrzeba zaawansowanej znajomości z zakresu IT. Można skorzystać z prostych w obsłudze aplikacji.

Bot prawdę Ci powie...

Świat wirtualny rządzi się swoimi prawami. Użytkownicy oczekują szybkich odpowiedzi na post, komentarz, zapytanie. Niestety, nie zawsze natychmiastowa reakcja jest możliwa. Wówczas warto wykorzystać boty, które są aktywne przez cały czas i nie znają pojęć takich jak przemęczenie, wyjazd czy urlop. Jeśli prowadzisz firmę, nie trać czasu na zbędne czynności. Pozwól, by boty wyręczyły Cię w pierwszym kontakcie z klientem.

Do czego można wykorzystać boty? Opcji jest wiele. Zaletą aplikacji jest możliwość skonfigurowania jej pod odpowiednie słowa kluczowe. Jeśli użytkownik będzie miał pytanie odnośnie faktury, program poprosi go np. o podanie jej numeru. To duże ułatwienie, gdyż wystarczy już tylko znaleźć dokumenty i udzielić wyczerpujących informacji. Boty to również ogromna pomoc dla organizatorów wydarzeń. Podczas konfiguracji można stworzyć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np. terminy najbliższych szkoleń, kupno biletów itp. Warto też dodać grafiki, zdjęcia. To bardzo dobry sposób na zaprezentowanie oferty sklepu.

Zwiększ zasięg na Facebooku, popraw sprzedaż

Program pozwala na zwiększenie zasięgu dodawanych postów. Można go skonfigurować tak, aby automatycznie zachęcać użytkowników kontaktujących się za pomocą Messengera do dodania komentarzy na fanpege’u. To idealne rozwiązanie dla małych i dużych firm. Boty można także wykorzystać do zwiększenia sprzedaży, np. poprzez wysyłanie kodów rabatowych dla osób, które zainteresowały się ofertą. Takie działania zwiększają lojalność i zaufanie klientów, tym samym podnosząc sprzedaż.

Aplikacja Facebooka jest także przydatna przy organizacji różnego typu wydarzeń. Programy do konfiguracji botów zbierają dane klientów, którzy kontaktują się z Twoją firmą poprzez Facebook. Zgromadzone dane można użyć w celu przygotowania dedykowanego mailingu – znacznie skuteczniejszego od kupnej bazy, gdyż umożliwia dotarcie do zainteresowanych odbiorców. Narzędzie świetnie sprawdza się także do akcji promocyjnych, obniżek cen.

Jak wdrożyć boty na firmowy fanpage?

Aby wykorzystać możliwości botów, nie trzeba być wybitnym programistą. Na rynku jest wiele programów, które w prosty sposób umożliwiają instalację systemu. Jednym z popularniejszych jest Chatfuel. Aplikacja jest intuicyjna i banalna w konfiguracji. Poniżej prezentujemy krótką instrukcję obsługi.

  1. Zaloguj się na stronie programu, uruchom bota i połącz ze swoim kontem na Facebooku.
  2. Stwórz wiadomość powitalną oraz odpowiedzi na kilka najprostszych pytań, które mogą zadać Twoi klienci.
  3. Naucz bota odpowiedzi na najważniejsze z punktu widzenia Twojego biznesu zagadnienia. Możliwości ustawień jest wiele. Jedną z nich jest np. dopasowanie komunikatu do konkretnych fraz. To bardzo prosty, a jednocześnie skuteczny mechanizm.

Choć boty na Facebooku to nowość, to już podbiły serca wielu marketerów. Na razie trudno jeszcze mówić o długofalowych efektach. Czy technologia sztucznej inteligencji w mediach społecznościowych zrewolucjonizuje rynek czy będzie jedynie ciekawostką? Czas pokaże, ale warto przetestować możliwości programu, by samemu przekonać się, czy warto inwestować w takie rozwiązanie i czy sprawdzi się ono w Twoim biznesie.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet