Czy współpraca z influencerami się opłaca?

michal-s.net

Kim w ogóle jest influencer? To najczęściej osoba mogąca cieszyć się dużą popularnością online, zrzeszająca wokół swojej osoby jak największą społeczność użytkowników. To blogerzy, youtuberzy i inni działacze w sferze internetu.

Prowadzenie wspólnych działań z influencerami może nam dać sporo korzyści, ponieważ przyciągamy do naszej marki część społeczności danej osobowości. Jeżeli influencer cieszy się zaufaniem w sieci to jest duża szansa, że użytkownicy również naszej firmie dadzą szansę. Jednak czy warto zdecydować się na takie działania? Dzisiaj opiszemy czy współpraca z takimi osobami w ogóle się opłaca, a jeżeli tak to dlaczego?

Typy influencerów

Zanim zdecydujemy się na współpracę z influencerem warto wiedzieć jakie są typy osobowości internetowych. Przede wszystkim dzielimy ich pod względem zasięgów – na mikroinfluencerów, którzy mogą pochwalić się miesięczną ilością unikalnych użytkowników do 30 000 oraz na prawdziwych celebrytów, których oglądają całe miliony.

Osoby mniej znane nie będą żądały wysokich kwot za promocję, ale nie możemy spodziewać się ogromnych przypływów klientów. Natomiast celebryci mogą mieć wysokie wymagania, ale reklama z nimi na pewno przysporzy nam wielu zainteresowanych użytkowników.

Inny podział to ten ze względu na medium – inaczej wygląda promocja na blogu, inaczej na streamie, a jeszcze inaczej na youtube lub instagram. Współpracę musimy tak dopasować, aby medium było jak najbardziej dostosowane do naszych potrzeb. Jeżeli chcemy wypromować produkt, który wiele zyskuje na ukazaniu jego działania to często najlepszym rozwiązaniem są materiały filmowe.

Czy współpraca z influencerami się opłaca?

Odpowiedź brzmi – zazwyczaj tak. Jeżeli odpowiednio wybierzemy osobę, która będzie prowadziła naszą kampanię to możemy spodziewać się znaczącego sukcesu.

Wszystko jednak zależy właśnie od wyboru tej osoby. Jeżeli będziemy kierowali się wyłącznie ceną i w związku z tym wybierzemy blogi, które mają bardzo małą ilość czytelników to może okazać się, że nie zdobędziemy żadnego klienta. Również jeżeli planujemy sprzedaż drogich produktów i chcielibyśmy dotrzeć do dojrzałych użytkowników to złym pomysłem będzie zlecenie kampanii osobie piszącej do bardzo młodych osób.

Z drugiej strony nie zawsze dobrym sposobem jest współpraca wyłącznie z celebrytami, którzy mogą dotrzeć do milionów subskrybentów. Jeżeli jesteśmy niewielką firmą to nagła, ogromna ilość zamówień może nas przytłoczyć i nie damy rady zaproponować tak dużej ilości usług lub produktów.

Sukces zależy również od wielu innych aspektów – naszego produktu, osobowości influencera oraz wybranego sposobu promocji. Możemy zdecydować się na recenzję, w której bloger/youtuber przedstawi obiektywnie nasz produkt. Możemy również zdecydować się na konkurs, gdzie influencer będzie mógł zaproponować swoim odbiorcom zadanie, a najlepsze zgłoszenia zostaną nagrodzone.

Takie detale warto już uzgodnić z samym wykonawcą, ponieważ najlepiej zna osoby, które wokół siebie skupie i powinien potrafić dobrać najlepszy sposób promocji dla Twojej firmy.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet