Najczęstsze błędy w social media

michal-s.net

Prowadzenie profilu firmy w social mediach z pozoru wydaje się całkiem proste. W końcu wystarczy dodać śmieszny obrazek, napisać jakiś komentarz i w sumie gotowe, prawda? W przeciętnej firmie rzeczywiście może to być wystarczające, jeśli zależy nam na samej obecności w sieci, a nie na jakości tej obecności.

Natomiast firmy, które starają się wyprzedzić konkurencję powinny dać od siebie coś więcej, jeżeli liczą na rzeczywiste rezultaty wynikające ze swojej pracy. Social media to dość ciężka działalność, o której trzeba wiedzieć ciut więcej. Jakie są więc najczęstsze błędy w social mediach?

Brak informacji o firmie

Użytkownik przede wszystkim powinien wiedzieć do kogo należy profil, na którym się znajduje i czym zajmuje się nasza firma. Jest to szczególnie ważne, jeżeli publikujemy treści, które nie są ściśle związane z naszą działalnością. Po prostu potencjalny klient szybko zniknie z naszej strony, jeżeli nie będzie wiedział "o co chodzi".

Warto więc upewnić się, że w odpowiednich miejscach można znaleźć opis firmy, naszą branże, dane kontaktowe oraz link do strony internetowej. To takie podstawy.

Zero zaangażowania

W mediach społecznościowych najważniejszy jest dialog. Nie ma więc nic gorszego niż brak odzewu na komentarze Twoich użytkowników. Niektórzy uważają, że sekcje komentarzy i opinii są wyłącznie dla użytkowników, którzy powinni rozmawiać między sobą. Nic bardziej mylnego.

Komentarze służą przede wszystkim do komunikacji użytkownika lub klienta z przedstawicielem naszej firmy. Warto więc starać się odpowiadać na wszystkie komentarze, opinie lub recenzję oraz wszelkie inne materiały, które publikują użytkownicy w naszych mediach.

Brak odzewu ze strony osoby prowadzącej profil może spowodować, że nasza strona będzie pusta i nijaka. Pamiętaj, że duża ilość interakcji ze strony użytkowników informuje innych o tym, że warto tu zajrzeć.

Nudy

Nie ma nic gorszego niż nudne media społecznościowe. Użytkownicy wchodząc na profil Twojej firmy nie chcą raczej widzieć bezpośredniej reklamy, chwalenia się swoimi osiągnięciami lub kolejnym newsem z targów branżowych. Ludzie chcą czegoś ciekawego.

Zamiast informować o kolejnym wygranym konkursie lepiej nagrać filmik, w którym przedstawiasz swój zespół. Zamiast suchej aktualności z opisem targów opublikuj ciekawe zdjęcie z najlepiej ocenianym przez Ciebie stanowiskiem na targach. Możliwości jest bardzo dużo i praktycznie każda branżą może coś do siebie dopasować.

To tylko 3 najczęściej popełniane błędy, a wiele profili ma na pewno więcej grzechów na sumieniu. Jednak od czegoś trzeba zacząć, więc jeśli zauważysz jeden z tych problemów na swoim mediach społecznościowych to już wiesz jak zareagować.

Umieść wystarczające informacje o swojej firmie, pisz ciekawe treści i koniecznie reaguj na wszelki kontakt ze strony użytkowników. Na pewno pomoże to w rozwoju Twojego profilu instagram, strony na facebook, konta twitter i każdego innego medium, z którego korzystasz.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet