Certyfikaty SSL - czy naprawdę są konieczne?

Certyfikaty SSL - czy naprawdę są konieczne?

Autor: Schlieske Michał

Prowadzenie sklepu internetowego, choć w dużej mierze jest procesem zautomatyzowanym to wymaga dużej dbałości o szczegóły techniczne. Nie wystarczy bowiem wprowadzić produktów i liczyć na to, że potencjalny klient odnajdzie nasz sklep i kupi w nim produkt. Oprócz dodania produktów sklep musi posiadać layout, system płatności, a także system zabezpieczeń, który zagwarantuje ochronę danych klientów.

Ważnym elementem zabezpieczeń jest certyfikat SSL, umożliwiający szyfrowanie danych przesyłanych podczas transakcji. I choć jest on coraz popularniejszy wśród właścicieli sklepów internetowych to wciąż nie wszystkie sklepy go posiadają.

Dlaczego SSL jest potrzebny?

Aby to zrozumieć prześledźmy proces zamawiania produktu. Gdy klient wybierze interesujący go produkt i zdecyduje się na jego zakup musi on wykonać dwie czynności:

  1. Założyć konto w serwisie i uzupełnić dane adresowe (imię, nazwisko, adres telefon)
  2. Dokonać płatności w systemie płatności online (poprzez logowanie do banku lub dodanie danych karty kredytowej)

Jak widać dane które podajemy są dość ważne i chyba nikt nie chciałby, żeby wpadły w ręce hakera lub pospolitego złodzieja. Oznacza to, że właściciel sklepu, który zgodnie z obowiązującym prawem jest odpowiedzialny za ich bezpieczne przetwarzanie i zachowanie poufności musi odpowiednio zabezpieczyć sklep przed nieuprawnionym przejęciem danych klientów. Narzędziem wspomagającym ten proces jest certyfikat SSL.

O tym, jak bardzo ważny jest certyfikat SSL świadczy fakt, że od stycznia 2017 roku przeglądarka Chrome będzie informowała użytkowników, że strony nie posiadające tego certyfikatu są niezaufane. Bardzo prawdopodobne jest, że do Chrome wkrótce dołączą również inne wiodące przeglądarki takie jak Firefox czy Opera.

Jak wdrożyć certyfikat SSL?

Aby wdrożyć odpowiednie rozwiązanie na początku warto skonsultować się z firmą hostingową lub zaufanym webdeveloperem w celu dobrania odpowiedniego rozwiązania. Certyfikaty różnią się powiem poziomem ochrony i gwarancjami w przypadku kradzieży danych.

Kolejny kroki stoją po stronie operatora serwera - po zakupie certyfikatu następuje jego instalacja. Zazwyczaj zajmuje się tym firma hostingowa i klient nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy z tego zakresu.

Ile kosztuje wdrożenie certyfikatu SSL?

Koszty wdrożenia certyfikatu jest zależny od poziomu ochrony jaką gwarantuje. Najtańsze certyfikaty to koszt kilkudziesięciu złotych, zaś ceny najdroższych liczone są w tysiącach złotych.  W przypadku, gdy planujemy zakup dedykowanego adresu IP koszt powiększa się o dodatkowe kilkadziesiąt – kilkaset złotych, zależnie od oferty danego usługodawcy.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, zbierasz dane osobowe czytelników twojego serwisu lub po prostu chcesz uniknąć powiadomień w przeglądarce Chrome, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Chętnie pomożemy Ci wybrać i wdrożyć optymalne rozwiązanie.

Tagi:Hosting