Sklep internetowy czy katalog produktów?

michal-s.net

Wiele firm pragnie zaprezentować klientom szeroki wybór własnych produktów przy pomocy internetu. Jak jednak zrealizować ten element w najlepszy sposób? Najbardziej popularnymi metodami prezentacji swoich wyrobów za pośrednictwem sieci są sklepy internetowe i strony www z katalogiem produktów. Czym się one różnią i jak wybrać właściwą?

Sklep internetowy

Własny sklep internetowy to potężne narzędzie dla każdej firmy, które zależy na bezpośredniej sprzedaży i prezentacji swoich produktów. Podstawową zaletą sklepów jest możliwość modułu ‘’koszyka’’, czyli funkcjonalność pozwalająca na dokonywanie szybkich zakupów wraz z umożliwieniem płatności. Użytkownik może zapoznać się z ofertą sklepu, dokonać wyboru konkretnego produktu, zapłacić za niego i oczekiwać na dostawę lub odebrać go osobiście w placówce firmy.

Jednak równie ważną funkcją sklepu jest sama możliwość prezentacji produktów. Wyroby firmy mogą być podzielone na różne kategorie, dzięki czemu klienci mają łatwy dostęp do wyszukiwania. Dodatkowymi opcjami są filtry, które pozwalają na odnalezienie danego produktu po kolorze, marce, technologii itd. Wszystkie te możliwości przyspieszają korzystanie ze sklepu, a całe zakupu stają się bardziej komfortowe.

Sam produkt może być szczegółowo opisany, a zamieszczone zdjęcia pozwolą klientom dokonać finalnego wyboru. Warto więc zauważyć, że sklep internetowy to nie tylko sprzedaż bezpośrednia, ale również możliwość pokazania i promocji swoich produktów. Użytkownicy internetu nie zawsze kupują produkty na sklepie, ale odpowiednia prezentacja elementów może spowodować nabycie w przyszłości lub darmową reklamę wśród znajomych.

Katalog produktów

Wiele osób myli katalog produktów ze sklepem internetowym, ponieważ często układ i działanie poszczególnych elementów jest podobne. Warto jednak wiedzieć, że główną różnicą pomiędzy tymi funkcjonalnościami jest fakt, że katalog produktów nie umożliwia bezpośredniego zakupu.

Główną i jedyną rolą katalogu jest jak najlepsza prezentacja produktów oraz wyrobów firmy, co ma pozwolić potencjalnym klientom na zapoznanie się z ofertą firmy. Dodatkowo chodzi o zachęcenie użytkowników do kontaktu z przedstawicielem i zadanie dodatkowych pytań.

Idealna kompozycja treści i zdjęć oraz profesjonalna obsługa klienta powodują, że taki system zwiększa sprzedaż produktów firmy.

Jak więc wybrać lepsze rozwiązanie skoro oba są podobne? Najlepszym rozwiązaniem jest zadanie sobie pytania na czym zależy naszej firmie – szybkiej sprzedaży bezpośredniej czy wydłużonej w czasie, ale bardziej zindywidualizowanej? Sklep pozwala na szybkie zakupy i idealnie nadaje się do sprzedaży powszechnych produktów. Natomiast katalog jest idealnym rozwiązaniem przy wyrobach ekskluzywnych lub wykonywanych na indywidualne zamówienie.

Warto również zwrócić uwagę na koszta – wykonanie sklepu internetowego jest często droższe niż stworzenie strony internetowej z modułem katalogu. To również istotny czynnik, który może mieć wpływ na Twoją decyzję.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet