Czym jest FAQ i dlaczego warto je mieć?

Czym jest FAQ i dlaczego warto je mieć?

Autor: michal-s.net

Czym jest FAQ? Ten element widać na wielu stronach, ale nie każdy wie do czego służyć, jak z niego korzystać i dlaczego warto. FAQ może nie tylko pomóc zaoszczędzić Tobie czas, ale również zapewni Twoim klientom dodatkowych informacji.

W wielu przypadkach użytkownicy opuszczają stronę lub sklep, ponieważ nie znaleźli tam odpowiedzi na swoje pytania. Nie każdy ma ochotę zaczynać rozmowę ze sprzedawcą, dzwonić lub czekać na odpowiedź mailową. Jeśli masz problem z takimi klientami to FAQ może Ci pomóc.

Czym jest FAQ?

FAQ oznacza Frequently Asked Question, czyli często zadawane pytania. FAQ jest zbiorem takich pytań wraz z odpowiedziami. Klienci zamiast kontaktować się z obsługą mogą zobaczyć ten element i znaleźć wszystkie informacje.

FAQ najczęściej stanowi odrębną podstronę na stronie lub umieszczone jest w widocznym miejscu. Użytkownik powinien bez problemu móc znaleźć tę sekcję i wiedzieć o jej istnieniu. Jeśli "Często zadawane pytania" będą ukryte to wielu klientów może ich nie znaleźć.

FAQ jest więc zbiorem najczęstszych pytań wraz z odpowiedziami. Sekcję tę tworzy się w oparciu o Twoje doświadczenie – w końcu na pewno dobrze wiesz, jakie pytania najczęściej zadają Ci klienci. Pytania oraz odpowiedzi są różne dla każdej branży. W sklepie internetowym z meblami może to być pytanie o czas realizacji zamówienia. Natomiast dla sklepu z żywnością najczęstszym pytaniem zapewne będzie to o świeżość produktów i sposób ich pakowania.

Dlaczego warto mieć FAQ?

FAQ to przede wszystkim oszczędność czasu dla Ciebie i Twoich pracowników. Można się zdziwić ile czasu trzeba poświęcić na odpowiadanie na pytania klientów. Niektóre pytania są naprawdę nagminne i jednego dnia mogą powtórzyć się wielokrotnie.

Zastosowanie odpowiedniej sekcji na stronie internetowej na pewno zmniejszy częstotliwość powtarzających się pytań. Klienci znajdą odpowiedzi na stronie, więc nie będą zmuszeni do kontaktowania się z Tobą. Nawet w razie sytuacji, gdzie klient jednak postanowi wysłać maila to pracownik bez problemu będzie mógł skopiować gotową odpowiedź ze strony.

W każdym przypadku posiadanie FAQ oszczędza czas, dzięki czemu Ty i Twoi pracownicy możecie zająć się ważniejszymi sprawami. Naturalnie kontakt z klientami jest ogromnie ważny podczas prowadzenia biznesu i nadal warto zwrócić na ten aspekt uwagę.

Zaufanie

FAQ również zwiększa zaufanie do Twojego sklepu internetowego. Użytkownicy często są przyzwyczajeni do istnienia takiej sekcji i w razie pytań od razu jej szukają.

W przypadku braku tego elementu mogą stracić zaufanie do oferowanych produktów. W końcu jeśli nie znaleźli odpowiedzi na podstawowe pytania (koszt przesyłki, termin realizacji, sposób dostawy i tak dalej) to chęć do zakupu może się drastycznie zmniejszyć.

W końcu warto również szanować czas naszego klienta. Nie każdy ma czas na ciągłe pisanie maili z pytaniami, a potem oczekiwanie na odpowiedź.