Dlaczego warto prowadzić blog na swojej stronie?

Michał Schlieske

Blog to doskonałe narzędzie, które pozwala na polepszenie pozycji naszej strony w wyszukiwarkach, dodatkowy marketing, ale również na kontakt z potencjalnymi klientami naszej firmy. W związku z tym absolutnie nie ma powodów, aby bloga nie prowadzić. Bez względu na to, czy nasze przedsiębiorstwo jest już sporych rozmiarów, czy dopiero zaczynamy.

Bloga najlepiej prowadzić w ramach naszej strony firmowej, ale można również zdecydować się na osobne rozwiązanie. Jednak wtedy ruch na bloga nie przyczyni się do polepszenia pozycji naszej strony internetowej w wyszukiwarkach, a jest to spory atut tego typu działalności. Warto wiedzieć, że blog może prowadzić każda firma – praktycznie nie ma ograniczeń, poza pewnymi specyficznymi branżami.

Pozycjonowanie przez blogowanie

Prowadzenie bloga to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do pozycjonowania firmowej strony internetowej. Dlaczego tak jest? Otóż wyszukiwarka Google zmieniła swoje algorytmy w taki sposób, że aktualnie najbardziej wartościowe (najwyżej w wyszukiwaniu) są serwisy prezentujące oryginalne i ciekawe treści. Oznacza to, że wartościowe publikacje, lubiane teksty, często komentowane wpisy oraz ogólnie regularnie odwiedzane blogi są wyższej punktowane. Standardowe strony www, gdzie treść się nie zmienia są daleko w tyle – nie są po prostu tak wartościowe dla wyszukiwarki jak dynamicznie rozwijające się blogi.

Jest to doskonała wiadomość, ponieważ aktualnie niskim nakładem finansowym można osiągnąć znaczne korzyści. Wystarczy regularnie publikować ciekawe treści na blogu, aby Google indeksowało naszą stronę coraz wyżej. Jeżeli publikacje będą naprawdę dobre to zacznie je czytać coraz więcej osób, udostępniać je na serwisach społecznościowych i komentować – to przyczyni się do dalszego wzrostu popularności i jeszcze lepszej pozycji w wyszukiwarce.

Prowadzenie bloga to praktycznie same korzyści – trzeba jednak prowadzić go w odpowiedni sposób. Podstawą jest prawidłowe wykonanie – nie może to być darmowa wtyczka lub inne rozwiązanie niskiej jakości. Również blogi na bezpłatnych serwisach nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może źle świadczyć o naszej firmie, a dodatkowo często te serwisy wyświetlają własne reklamy.

Blog, a klienci

Prowadzenie bloga to również doskonały pomysł na wprowadzenie pewnej interakcji z klientami. Dużo zależy oczywiście od samej branży, ale wiele można osiągnąć samym pomysłem, o ile jest ciekawy. Przede wszystkim ważne jest dotarcie do dużej liczby osób – wymaga to prowadzenia własnego bloga przez dłuższy czas oraz promowania go w internecie. Jeżeli jednak osiągniemy cel i pierwsze osoby zaczną komentować nasze publikacje to mamy ogromną szansę na poprowadzenie dialogu z potencjalnymi klientami lub osobami zainteresowanymi naszą branżą. Poprzez komentarze możemy poznać opinię innych osób na temat naszej działalności, usług lub produktów – taki "feedback" jest bardzo pozytywną zaletą prowadzenia bloga.

Jednocześnie blog, o ile wykonany jest z pomysłem, a treści są wartościowe, może znacznie wpłynąć na napływ nowych klientów. Firmy prowadzące blogi mają ogromną przewagę nad konkurencją, która tego nie robi. Klienci częściej i chętniej korzystają z usług, o których mogą więcej poczytać. Jeżeli robisz więc ciekawe rzeczy i potrafisz o nich napisać to bardzo dobrze – klienci dowiedzą się więcej o Twojej działalności, a wartościowe treści pokażą im, że znasz się na swojej pracy. Dzięki temu będą bardziej skorzy Ci zaufać i powierzyć swoje pieniądze. Warto jednak pamiętać, aby treści na blogu były naprawdę wartościowe. Prowadzenie bloga w sposób nijaki może mieć odwrotny efekt – nieciekawe treści, złe opisy, błędy merytoryczne – to wszystko może prowadzić do zniechęcenia klientów i utraty części zamówień. Trzeba się postarać i jeżeli decydujemy się na założenie bloga to powinniśmy robić to w sposób prawidłowy.

Jak widać – blog to bardzo dobre narzędzie, które zapewnia nam szereg korzyści. Lepsze pozycjonowanie naszej strony internetowej, możliwość promocji i reklamy, bezpośredni kontakt z klientami, możliwość zaprezentowania się jako fachowiec we własnej branży. Trzeba jednak pamiętać, że złe prowadzenie bloga może prowadzić do złej reputacji naszej firmy – nie wolno więc prowadzić bloga w nieprawidłowy sposób. Każde nasze działanie powinno być dokładnie przemyślane i wprowadzone z najwyższą starannością, aby przyniosło efekty. możemy to zrobić przy pomocy dedykowanej wtyczki.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet