Jak prowadzić bloga firmowego? 6 prostych zasad

Magdalena Ślaska

Prowadzenie bloga firmowego to w obecnych czasach konieczność. Przydatne treści nie tylko wzbudzają zaufanie klientów, ale również pomagają w zwiększeniu widoczności strony internetowej. Zanim na poważnie zajmiesz się tym zadaniem, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać i co zrobić, aby zyskać jak najwięcej czytelników.

Zasada 1: Regularne wpisy

Bardzo ważnym elementem jest regularność. Wpisy należy dodawać systematycznie, przynajmniej raz na miesiąc. Wartościowy materiał sprzedaje się sam. Jeśli zaciekawi on Twoich odbiorców, zaczną udostępniać przygotowane przez Ciebie materiały. To najprostszy, a zarazem najbardziej wiarygodny sposób promocji. Użytkownicy mają zaufanie do treści promowanych przez osoby niezwiązane z daną marką. Jeśli wpisy będą pojawiać się na Twoim blogu cyklicznie, prawdopodobieństwo, że staniesz się rozpoznawalną firmę znacznie wzrośnie. Internauci zaczną Cię dostrzegać, a z czasem może zdecydują się na skorzystanie z proponowanych przez Ciebie usług lub produktów.

Zasada 2: Zadbaj o jednolitą formę

Prowadzenie dobrego bloga wymaga nie tylko ciekawego podejścia do tematu, ale również ujednolicenia stylu wpisów. Jeśli wszystkie artykuły będą spójne, Twoja firma będzie się znacznie lepiej prezentowała, wzbudzając zaufanie użytkowników. Warto stworzyć tzw. księgę stylu, w której zapiszesz zasady związane z tworzeniem wpisu. W dokumencie należy uwzględnić elementy, takie jak: sposób zwracania się do klienta, styl, zasady pisowni skrótów itp.

Zasada 3: Efektowne grafiki

Zdjęcia to z pozoru mało istotne elementy. W praktyce jednak sprawiają, że dany artykuł może być chętniej otwierany i czytany. Grafiki powinny przyciągać uwagę i mieć to "coś". Należy zwrócić uwagę na ich rozdzielczość. Muszą być dobre jakościowo i przedstawiać daną sytuację. Zdjęcie produktowe znacznie lepiej się sprzedaje, jeśli w tle są ludzie. Warto także zadbać o znak wodny, który pomoże w identyfikacji wizualnej firmy i zwiększy rozpoznawalność marki.

Zasada 4: Przydatne treści

Kolejną ważną rzeczą są treści, które powinny być przydatne dla użytkowników. Należy dostarczyć im ciekawego i oryginalnego materiału. To doskonały sposób na budowanie wizerunku eksperta. Publikacje powielane z różnych stron to najgorsze rozwiązanie. Przy tworzeniu bloga należy wykazać się kreatywnością i fachową wiedzą. Jeśli w danej branży działasz od lat, to pewnie znasz ją na wylot. Zaprezentuj czytelnikom konkretne zagadnienie. Przedstaw temat w formie praktycznego poradnika. Internauci często szukają w Sieci gotowych rozwiązań, np. jak dobrać dany produkt, czym kierować się przy zakupie. Popularnością cieszą się także recenzje poszczególnych artykułów oraz porównania różnych modeli. Jeśli nie wiesz skąd czerpać pomysły, możesz korzystać z przydatnych narzędzi, np. podpowiedzi Google, które pojawiają się w wyszukiwarce. To skuteczna, a jednocześnie bezpłatna metoda. Można także używać planera słów kluczowych Google AdWords, by dowiedzieć się, jakie frazy związane z Twoim biznesem cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników i pod nie układać tematy artykułów.

Zasada 5: Odpowiednia struktura treści

Ważna jest także sama forma artykułów. Obecnie zmienił się styl czytania. Większość internautów "skanuje" tekst wzrokiem, zatrzymując się na nagłówkach, pogrubionych zdaniach, wykresach. Mało kto dokładnie zapoznaje się z treścią całego artykułu. Stąd też należy zadbać o strukturę postów. Dobrym pomysłem jest dodanie przycisku CTA (Call To Action) zachęcającego do kontaktu lub zakupu. Zazwyczaj umieszcza się go na samym początku lub końcu tekstu.

Zasada 6: Dopasuj treści do odbiorców

Ważne jest, aby dostosować treści do użytkowników. Jeśli kierujesz produkt do kadry menadżerskiej, zadbaj o staranny i rzeczowy język. Jeśli chcesz trafić do młodzieży, możesz postawić na luźniejszy styl wypowiedzi. Warto przemyśleć strategię komunikacji, bo dobrze prowadzony blog pomaga w zdobyciu docelowych adresatów, którzy w przyszłości mogą przekształcić się w Twoich klientów.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet