Jak skutecznie budować bazę mailingową?

Jak skutecznie budować bazę mailingową?

Autor: Ślaska Magdalena

97% internautów w Polsce korzysta z poczty elektronicznej – wynika z danych Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych (IIBR)*. Mailing wciąż jest skutecznym sposobem komunikacji, który warto wykorzystać. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednio przygotowana baza. Jak efektywnie zbierać dane klientów?

Spersonalizowane mailingi są znacznie skuteczniejsze niż wysyłka komunikatów do przypadkowych odbiorców. Przekaz skierowany do konkretnej grupy docelowej to większe prawdopodobieństwo zwiększenia współczynnika konwersji. Dowiedz się, jak budować bazę mailingową.

Efektywne pop-upy

Pop-upy, czyli wyskakujące okienka pojawiające się po otwarciu strony to bardzo dobry sposób na zachęcenie użytkownika do podania maila. Należy jednak zadbać, by były one nienachalne. Treść zasłaniająca całą stronę, którą trudno wyłączyć może zniechęcić użytkowników. Dobrze zaprojektowane pop-upy muszą być łatwe do zamknięcia i powinny zajmować rozsądne miejsce na ekranie. Jeśli potencjalny klient szuka dobrej oferty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostawi swoje dane.

Media społecznościowe

Dobrym kanałem promocji, niezmiennie, są media społecznościowe. Komunikując się z klientami, należy zwracać uwagę na dostarczanie aktualnych treści. Co pewien czas warto organizować proste konkursy i rozdawać firmowe gadżety. Dobrze przeprowadzone akcje nie tylko angażują Twoich fanów, ale przede wszystkim są okazją do tego, aby budować bazę mailingową – kontakt w sprawie odbioru nagrody najczęściej prowadzony jest za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Content marketing

Innym sposobem na pozyskiwanie danych użytkowników jest przygotowywanie wartościowych treści. Choć stworzenie ciekawego e-booka, raportu czy infografiki jest czasochłonne, to przynosi bardzo dobre efekty. Użytkownicy chętnie podają swoje dane, aby otrzymać na maila interesujące ich informacje. Ważne jest jednak, aby materiały były dostosowane do zainteresowań grupy docelowej. W tym celu można skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi (np. Gogle Analytics, Google Trends), by sprawdzić, co ciekawi Twoich potencjalnych odbiorców. Nierzadko użytkownicy sami przekazują sobie linki do materiałów. Tym sposobem można w krótkim czasie rozbudować bazę mailingową.

Webinary

Szkolenia online są coraz powszechniejsze i warto to wykorzystać, tym bardziej, że webinary są stosunkowo proste w organizacji. Za pomocą różnego typu platform, wykorzystujących technologie webcast, można prowadzić konferencje, seminaria. Aby kontaktować się z internautami w taki sposób nie trzeba posiadać zaawansowanych umiejętności IT. Można użyć ogólnodostępnych programów, jak np. GetResponse, Hangouts, Join Me, Webex Meetings, Zoom. Zaletą metody są również niewielkie koszty. Aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem, nie trzeba wynajmować sali konferencyjnej, drogich sprzętów. Od odbiorców wymaga się jedynie zapisania na listę uczestników.

Akcje marketingowe

Metodą na pozyskanie maili są także różnego typu akcje marketingowe, np. programy lojalnościowe. Jeśli prowadzisz sprzedaż online, możesz pokusić się o rozdawanie kuponów rabatowych. Tego typu działania nie tylko pomagają w tworzeniu bazy klientów, ale również znacząco podnoszą sprzedaż, a w perspektywie długofalowej zwiększają lojalność klientów wobec Twojej marki.

Zbieraj i porządkuj adresy mailowe

Budowanie bazy mailingowej to nie tylko zbieranie danych, ale także ich przechowywanie, grupowanie. Dostępne na rynku narzędzi dają bardzo wiele możliwości. Kontakty można filtrować według, wieku, płci, zainteresowania, miejsca zamieszkania. To pozwala na wysyłkę spersonalizowanych maili dostosowanych do potrzeb odbiorców. Prowadzone w ten sposób działania charakteryzują się dużą skutecznością, a ich zaletą jest możliwość weryfikacji założonych celów biznesowych. Programy automatyzujące marketing umożliwiają m.in. sprawdzenie, ile osób otworzyło maila lub kliknęło w załączony link.

*Badania zrealizowana terminie 17-31 marca 2014 r. Do analizy wykorzystano 2 tys. uzupełnionych ankiet.