Marketing świąteczny

Łukasz Rosicki

Okres świąteczno-noworoczny to dla większości branż czas wzmożonych obrotów i wyzwań marketingowych. Świąteczny szał ogarnia niemal całą gospodarkę dlatego warto dobrze przygotować się do niego pod kątem marketingowym. Oto kilka porad na lepsze przygotowanie i zaprezentowanie oferty potencjalnym klientom.

Przygotuj strategię

Brzmi banalnie, ale wcale nie jest takie oczywiste jak się wydaje. Często działania marketingowe podejmujemy w sposób nieprzemyślany, a to właśnie strategia pozwala uporządkować działania , a także zaplanować i mierzyć efekty.

Dobierz formy promocji

Boże Narodzenie i Nowy Rok budzą konkretne skojarzenia i należy to wykorzystać. Konsumenci marzą wówczas o rodzinnej atmosferze, zaśnieżonych ulicach, a także tworzą postanowienia noworoczne. A przynajmniej taki obraz starają się tworzyć giganci rynku – wykorzystaj to i dostosuj swoje kanały promocji.

Pierwsze i najważniejsze zadanie stoi przed Twoimi grafikami – muszą wykonać zestaw świątecznych grafik, które znajdą się na materiałach reklamowych firmy. Ważne jest jednak, żeby nie tylko zlecić pracę grafikowi, ale omówić z nim koncepcję. Nie wystarczy bowiem dodać na materiałach choinkę i śnieg – ulotka czy folder reklamowy muszą budować spójny przekaz.

Może warto umieścić życzenia świąteczne w nietypowym miejscu? Na przykład na folderze reklamowym albo teczce firmowej? Możliwości jest naprawdę sporo, ale najważniejsze to...

Budować pozytywny wizerunek firmy

Jeszcze kilka lat temu wszyscy wysyłali sobie kartki świąteczne. Dziś ten zwyczaj zamiera, ale wysłanie firmowej kartki do najważniejszych partnerów w interesach może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli masz nieco większy budżet reklamowy możesz wysłać drobny upominek (i kartkę – to naprawdę robi dobre wrażenie). Pomysłowy kubek lub gadżet biurowy z pewnością się przyda, a dodatkowo będzie stale przypominał kontrahentom o Twojej marce.

Postaw przed klientami noworoczne wyzwanie

Ludzie lubią gry i wyzwania – wiadomo to nie od dziś, ale dopiero od kilku lat biznes zaczął zwracać uwagę na grywalizację. Jak to wykorzystać? Pomóż swoim klientom sformułować postanowienia noworoczne. Kalendarz z listą postanowień będzie jak znalazł, a powieszony na ścianie nie tylko będzie komunikował Twoją markę, ale również zachęcał klienta do pozytywnych działań, jeszcze bardziej wzmacniając przekaz.

Wykorzystaj święta na zorganizowanie konkursu

Podczas obserwacji aktywności ludzi w social media wyciągnąłem dwa ważne wnioski – mnóstwo osób lubi konkursy, zwłaszcza gdy do wygrania jest elektronika. A jak to wiąże się ze świętami? Możesz je wykorzystać jako szansę do "rozdania prezentów".

Zorganizuj konkurs dla swoich klientów i zaproponuj im jako nagrodę firmowe gadżety elektroniczne. Dzięki temu w łatwy sposób zwiększysz zaangażowanie klientów, a dodatkowo możesz zrealizować wybrany cel poboczny (budowa listy mailingowej, zwiększenie zasięgów w social media, zorganizowanie systemu poleceń etc.).

Jeśli chcesz wykorzystać święta do promocji Twojego biznesu skontaktuj się z nami – oferujemy szeroką gamę produktów reklamowych, a także pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet