Na co uważać przy realizacji kampanii content marketingowych?

Magdalena Ślaska

Przygotowanie skutecznej kampanii content marketingowej to nie lada wyzwanie. Trzeba zadbać o wiele elementów. Dowiedz się, na co zwracać uwagę?

Rada 1: Sprecyzuj cele

Najważniejszą kwestią w każdej kampanii są cele marketingowe. Mogą to być np.: wzrost popularności marki, większa sprzedaż produktów, pozyskanie leadów, zdobycie nowych rynków, kreowanie opinii eksperta. Pamiętaj jednak, aby założenia były realne. Wygórowane wskaźniki doprowadzą do frustracji. Z kolei za nisko postawiona poprzeczka może zahamować prowadzone działania. Na tym etapie istotne jest także, aby odpowiednio rozdzielić zadania. Należy wykorzystywać indywidualne kompetencje każdego z pracowników. Warto wyznaczyć harmonogram i podsumowywać poszczególne etapy. W ten sposób można monitować realizację celów, a w razie potrzeby wdrażać procedury naprawcze.

Rada 2: Dopasuj działania do odbiorców

Dużym błędem jest niedopasowanie kampanii do potrzeb użytkowników. Zanim Twój dział zabierze się za kreowanie rozwiązań i rozpisze plan marketingowy, konieczne jest zdefiniowanie adresatów produktu lub usługi. Dzięki temu będzie można dopasować strategię do wartości, stylu życia oraz potrzeb odbiorców. Przy ustalaniu persony, do której kierowany jest produkt, należy wziąć pod uwagę, czynniki takie jak: wiek, zainteresowanie, wykształcenie, miejsce zamieszkania, pracę, status społeczny, stan cywilny. Choć określenie tych kategorii może być czasochłonne, warto się tym zająć. W przeciwnym razie budżet marketingowy będzie nieefektywnie wykorzystywany.

Rada 3: Nie bój się współpracy z firmami zewnętrznymi

Kampanie muszą być różnorodne, a działania należy dopasować do specyfiki branży oraz klientów. Jeśli Twoja firma nie ma doświadczenia w niektórych dziedzinach, warto nawiązać współpracę z doświadczonym wykonawcą. Wprawdzie wszystkiego można się nauczyć, ale brak doświadczenia może spowodować wiele błędów, a w najgorszym razie zniechęcić klientów. Skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej firmy sprawi, że kampania będzie efektywna i przyniesie oczekiwane zyski.

Rada 4: Bądź kreatywny

Pamiętaj, aby dopasować działania do celu, potrzeb klienta oraz końcowego odbiorcy. Marketing wymaga kreatywności. Nie ma przepisu na skuteczną kampanię. To, co sprawdza się w jednym projekcie, może okazać się totalną porażką w innym przedsięwzięciu. Aby osiągnąć sukces, trzeba być pomysłowym. Warto konsultować pomysły wspólnie z zespołem. W trakcie „burzy mózgów” rodzą się inspirujące rozwiązania, a prowadzone działania są szeroko komentowane w branżowych mediach. Strategia promocyjna musi przyciągać uwagę, a jej ton powinien być dostosowany do odbiorców.

Rada 5: Nie skupiaj się na jednym kanale promocji

Content marketing kojarzony jest przede wszystkim z artykułami i wpisami blogowymi. Pamiętaj jednak, że nie są to jedyne narzędzia, które możesz wykorzystać, dlatego nie warto skupiać się tylko na nich. Dobrym pomysłem jest szukanie innych rozwiązań. Popularnością wśród internautów cieszą się m.in. materiały wideo, infografiki, a także raporty i zestawienia. Wprawdzie przygotowanie takiego contentu jest z reguły bardziej czasochłonne niż stworzenie artykułu na firmową stronę, jednak efekty mogą Cię zaskoczyć. Content w formie grafiki lub wideo ma ogromny potencjał viralowy. Jeśli spodoba się użytkownikom, sami będą go rozpowszechniać. Tym sposobem dotrzesz do szerokiego grona potencjalnych klientów, nie ponosząc dodatkowych kosztów związanych z dystrybucją.

Rada 6: Monitoruj efektywność kampanii

Jednym z ważniejszych punktów przy realizacji kampanii marketingowych jest sprawdzanie ich efektywności. Innymi słowy, weryfikacja celów postawionych na początku tworzenia planu działań. Należy się tym zajmować na bieżąco, aby móc w porę zareagować. Czasem niewielkie modyfikacje mogą wiele zmienić. Niestety, brak monitorowania założeń sprawia, że budżet jest źle wykorzystywany, a to z kolei przekłada się na ogromne straty finansowe. Powoduje również, że finalny cel nie zostanie osiągnięty.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet