Kiedy logo jest ponadczasowe, a kiedy trzeba odświeżyć wizerunek?

Kiedy logo jest ponadczasowe, a kiedy trzeba odświeżyć wizerunek?

Autor: Schlieske Michał

Wizerunek firmy to coś na czym nie warto oszczędzać. I choć kreowanie go jest procesem bardzo indywidualnym, to pewne elementy są niezmienne. Lwią część tego procesu stanowi opracowanie i wdrożenie identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa. Pomysłowość projektantów nie zna granic i choć wiele firm od lat identyfikuje się tymi samymi symbolami, to czasem odświeżenie wizerunku jest po prostu konieczne. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy kiedy zachodzi taka konieczność, a kiedy można pozwolić sobie na przywiązanie do tradycji.

Tradycja i prestiż

Czy wiesz kiedy zaprojektowane obecne logo Coca-Coli? Albo tablice londyńskiego metra? Pomimo ogromnych budżetów te firmy nie zdecydowały się na zmiany od ponad stu lat. Dlaczego? Ponieważ ich logotypy tak bardzo zadomowiły się w popkulturze, że jakiekolwiek odświeżenie wizerunku byłoby strzałem w stopę.

Przykłady firmy, które posiadają ponadczasowe logo można mnożyć i mnożyć, ale wszystkie łączy jedno – są to duże przedsiębiorstwa, powszechnie znane i cenione. Nie oznacza to jednak, że mniejsze nie mają na to szans – po prostu sztuka stworzenia czegoś ponadczasowego jest niezwykle trudna, a strategie mniejszych firmy zazwyczaj nie sięgają na dziesięciolecia wprzód.

Zmieniać się czy nie?

Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wielu przedsiębiorców stojących przed koniecznością określenia swojej strategii wizerunkowej. Wielu z nich prowadzi rodzinne biznesy z tradycjami, które jednak w coraz szybciej zmieniającym się świecie muszą na nowo odnaleźć się w swoich branżach. Z pomocą przychodzą wszelakiej maści specjaliści od marketingu, którzy niestety często są oderwani od realiów danej branży lub po prostu chcą sprzedać swoje produkty.

Niemniej jednak warto dopasowywać się do trendów. Klient mając do wyboru ofertę kilku nieznanych mu firm wybierze tą, która najbardziej przykuje jego uwagę i najprawdopodobniej to będzie to ta wpisująca się w obowiązujące trendy.

Obrót o 180 stopni? Niekoniecznie

Niektóre firmy decydując się na zmianę identyfikacji wizualnej często zmieniają kierunek o 180stopni. Niestety w wielu przypadkach może być to poważny błąd. Pomijając kwestie dopasowania logotypu do branży, po prostu część klientów może kojarzyć stare logo i całkowita zmiana może ich zdezorientować. Klientów nie wolno wymieniać tylko poszerzać ich pulę.

Ubranie starego logotypu w bardziej nowoczesną formę często przynosi bardzo dobre efekty. Znakomitym przykładem jest nowe logo PZU, które nawiązuje do poprzednich, jednocześnie wpisując się w najnowsze standardy.

Budowanie wizerunku to temat rzeka, o czym świadczy liczba artykułów i książek na ten temat. Oczywiście nie każdy musi poznawać wszystkie tajniki marketingu, ale warto zwrócić uwagę na te najważniejsze. Jednym z takich aspektów jest identyfikacja wizualna, dlatego każdy ruch w tym kierunku musi być przemyślany 3 razy.