Uszlachetnianie druku #3 Hot czy cold stamping?

Uszlachetnianie druku #3 Hot czy cold stamping?

Autor: michal-s.net

Hot stamping

Hot stamping zwany również termodrukiem to kolejna z metod uszlachetniania druku, która cieszy się ogromną popularnością. Ze względu na wysokie walory estetyczne hot stamping wiedzie prym wśród technik zdobień np. opakowań.

Cechą rozpoznawczą metody są widoczne, wypukłe złocenia lub srebrzenia. Aby osiągnąć efekt termodruku potrzebna jest specjalna folia hot-stampingowa, czyli folia do tłoczenia na gorąco, a także matryca podgrzana do temperatury około 100 °C. Stosowane matryce muszą być wypukłe i wykonane z materiału przewodzącego ciepło. Metoda hot-stampingowa zazwyczaj wykorzystywana jest do pokrycia wybranych partii podłoża przeznaczonego do druku. Obszar ten pokrywany jest folią, a następnie klejem topniejącym pod wpływem ciepła. Nadanie kształtu kleju odbywa się za pomocą tłocznika z wypukłym rysunkiem. Tłocznik z odpowiednią siłą naciska na podłoże, tworząc wypukłą grafikę pokrytą metaliczną folią. W nowoczesnych drukarniach można użyć folii metalicznych w przeróżnych kolorach lub nawet takiej, która imituje wrażenie obrazu 3D.

Cold stamping

Podobną metodą uszlachetniania druku jest równie podobnie brzmiący cold stamping. To technika druku, która wykorzystuje tzw. folię cold-stampingową. Budowa foli cold-stampingowej jest identyczna jak foli stosowanej w hot-stampingu z tą różnicą, że używany jest jeszcze dodatkowy klej, który nanoszony jest metodą fleksograficzną (technika druku wypukłego) lub offsetową (druk płaski) wyłącznie w miejscach, w których chcemy ozdobić podłoże. Warstwa dodatkowego kleju (tzw. nadrukowanego) przyciskana jest do warstwy kleju znajdującego się na folii cold-stampingowej. Wówczas następuje oderwanie barwnika od warstwy nośnej. W przypadku techniki fleksograficznej wymagane jest utrwalenie druku promieniami lampy UV.

Co wybrać?

W związku z tym, że zarówno hot stamping, jak i cold stamping nie tylko brzmią podobnie, ale również spełniają podobne funkcje (ozdobną i zabezpieczającą druk), rodzi się pytanie, która z tych metod jest lepsza? Jeśli chodzi o efekty wizualne to różnice są niemalże niezauważalne. Jednak to hot stamping jest o wiele częściej wybieraną metodą uszlachetniania druku z uwagi na szersze możliwości zastosowania. Może być on użyty na prawie każdym podłożu (gładkim i fakturowanym). Dlatego też hot stamping często wykorzystywany jest na okładkach książek, nadrukach na koszulkach, a także kartach kredytowych. Z kolei cold stamping częściej stosowany jest na opakowaniach produktów spożywczych czy kosmetycznych. W tym przypadku w grę wchodzą koszty druku – cold stamping jest po prostu tańszy. Jeżeli więc chcemy uwypuklić druk powierzchni płaskich to zalecany jest wybór metody z podwójnym klejem, której folia zapewnia w dodatku wyższą rozdzielczość, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie bardzo skomplikowanych wzorów.

Obie metody z pewnością są ciekawe i niesamowicie efektywne, dlatego wybór między nimi to kwestia niuansów. Jedno jest pewne artyzm obu przyciąga uwagę.

Tagi:Poligrafia