Responsywne strony www - dlaczego warto stawiać na mobile?

Responsywne strony www - dlaczego warto stawiać na mobile?

Autor: michal-s.net

Jeszcze jakiś czas temu responsywne strony www mogły uchodzić za swojego rodzaju fanaberię i luksus. Do internetu głównie wykorzystywano komputery stacjonarne oraz laptopy, a telefony służyły głównie do rozmów telefonicznych i tekstowych.

Wejście nowych gadżetów do naszego życia spowodowało, że obecnie coraz częściej to właśnie urządzenia mobilne wykorzystywane są do przeglądania zawartości internetu. Szacuje się, że już ponad 50% internautów wykorzystuje w tym celu telefony oraz tablety.

Responsywna strona www

Ponad połowa użytkowników Twojej strony może próbować przeglądać ją poprzez urządzenie mobilne. Odpowiedzią na to zagadnienie jest właśnie responsywność stron www.

Strona resposnywna to taka, która dostosowuje swój układ oraz wygląd w zależności od urządzenia odbiorczego. Oznacza to, że wygląd strony będzie trochę inny podczas przeglądania jej na komputerze stacjonarnym oraz smartfonie. Celem wykonania takiej funkcjonalności jest uzyskanie jak najbardziej komfortowego efektu dla użytkownika.

Warto wiedzieć, że nawet standardowe strony mogą być przeglądane za pośrednictwem telefonu lub tabletu. Dlaczego więc warto zdecydować się na dodatkowy koszt?

Dlaczego warto mieć responsywną stronę?

Przeglądanie serwisów internetowych, które nie korzystają z RWD (Reponsive Web Design) nie jest zbyt wygodne. Wystarczy sprawdzić to samemu i zobaczyć komfort pracy z taką stroną. Elementy nie są dostosowane do rozdzielczości mniejszych urządzeń, a użytkownik musi sam przybliżać i oddalać widoki w taki sposób, aby mógł uzyskać stosowane informacje.

Strona responsywna działa samodzielnie – dostosowuje układ elementów w taki sposób, aby były komfortowe do przeglądania na urządzeniach o innym formacie ekranu. Pozwala to uzyskać komfort korzystania porównywalny ze standardowymi komputerami. Elementy strony responsywnej zwijają się w sposób kaskadowy, dzięki czemu np.: boksy i bannery, które na większych ekranach znajdują się obok siebie – na telefonie będą jeden pod drugim wypełniając większą przestrzeń widoku.

Rozwiązanie to drastycznie zwiększa komfort przeglądania strony – bez względu na sposób korzystania z jej. Klienci mogą dokonywać zamówień w trakcie podróży lub sprawdzić namiary naszej firmy nawet wtedy, kiedy nie mają dostępu do stacjonarnego komputera.

Jest jeszcze jedna, ogromna zaleta posiadania strony responsywnej – widoczność w sieci. Nowe algorytmy wyszukiwarki Google stawiają strony RWD ponad te, które nie korzystają z takiej funkcjonalności. Firma Google zauważyła ogromną grupę, którą stanowią użytkownicy telefonów i dlatego postanowiła, że strony komfortowe dla nich powinny znajdować się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Jak widać strony responsywne mają szereg zalet i nie ma praktycznie żadnego powodu, aby takie rozwiązanie zignorować. Taka modyfikacja nie tylko sprawi, że nasza strona będzie bardziej komfortowa dla użytkowników urządzeń mobilnych, ale również możemy liczyć na lepsze wyniki w najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie.

Tagi:Web design