Pozycjonowanie to ważny element każdej solidnie przygotowanej kampanii e-marketingowej, ale nie jest to już samodzielne działanie, jak było jeszcze kilka lat temu. Warto zrozumieć powiązania między SEO a innymi typami działań.
Pozycjonowanie wpływa w bezpośredni sposób na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, a przynajmniej powinno, jeśli działania są prowadzone właściwie. Reklamy tego nie robią, ale korzystając z sieci reklamowej, np. Google AdWords, można z powodzeniem zaprezentować witrynę powyżej wyników organicznych. Ma to tę zaletę, że korzystając z obu metod, można pokazać stronę już nie raz, ale dwa razy na pierwszej stronie wyników. Inną kwestią jest bezpieczeństwo kampanii – reklamy w żaden sposób nie mogą pogorszyć wyników witryny w wyszukiwaniach organicznych, ale też pozycji nie poprawią. SEO, jeśli prowadzone nieumiejętnie, może spowodować spadek pozycji, choć dobra kampania może ją wywindować.
Traktowanie SEO i CM oddzielnie nie ma większego sensu, ale żeby właściwie zrozumieć związek między tymi dwoma metodami promocji, trzeba spojrzeć na wszystko szerzej. SEO w klasycznym ujęciu sprowadzało się do zdobywania linków i budowy pozycji, natomiast Content Marketing to działania jednak bardziej nastawione na budowę pozycji rynkowej, ale niekoniecznie w wyszukiwarce.
Należy tu zwrócić uwagę na dwie ważne sprawy:
Rzecz jasna, jeśli Content Marketing jest wykorzystywany na przykład na firmowym blogu, to wykorzystanie przez copywritera zasad optymalizacji tekstu pod SEO jest więcej niż pożądane.
W ogólnym zarysie wygląda to podobnie do sytuacji z Content Marketingiem, natomiast ze względu na specyfikę wydawców biorących udział w przygotowaniu artykułów sponsorowanych, zwykle trzeba złagodzić także lub nieco przebudować strategię SEO. Artykuły sponsorowane w gruncie rzeczy niewiele różnią się od kampanii banerowych, więc w tym zakresie SEO nie jest najważniejsze – oczywiście nie zaszkodzi, ale biorąc pod uwagę, że miejsca publikacji dobiera się tak, aby mieć zagwarantowaną pewną minimalną ilość odsłon, pozycjonowanie takiej treści nie jest już sprawą kluczową.
Tym, co w SEO zmieniło się stosunkowo niewiele, jest zbiór zasad dotyczących optymalizacji. Poprawne linkowanie wewnętrzne, struktura adresów, umiejscowienie poszczególnych elementów strony – zamiast być działaniami prowadzonymi w obrębie kampanii SEO, stały się raczej częścią web-designu i projektowania funkcjonalnych stron www. Nie jest to więc coś, co robi się z doskoku i przy okazji konkretnych kampanii, ale należy w tym ujęciu SEO potraktować jako absolutne minimum przy projektowaniu serwisu www o dowolnym charakterze.
SEO, rozumiane tak, jak kilka lat temu, praktycznie straciło rację bytu. Kampanie prowadzone w celu zdobycia masowych linków dziś w zasadzie nie są stosowane na szerszą skalę. To jednak nie oznacza, że pozycjonowanie nie istnieje – poszczególne techniki i narzędzia SEO po prostu wpisały się na stałe w różne działania marketingowe i prowadzi się je zawsze, tylko inaczej niż kiedyś. Jest jednak jedna rzecz, która się nie zmieniła – to złożoność kampanii SEO. Dziś jeszcze bardziej poszukiwani są profesjonaliści, bo kiedy chodzi o działania subtelniejsze niż masowe generowanie linków, nie wystarcza już byle jakie oprogramowanie – tu trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, które pozwalają techniki SEO wykorzystywać w bezpieczny i zarazem skuteczny sposób.