Slider na stronie WWW - jak wykonać go dobrze?

Slider na stronie WWW - jak wykonać go dobrze?

Autor: michal-s.net

Slider to jeden z najważniejszych elementów strony internetowej, ponieważ to zazwyczaj pierwszy widok, który zauważy użytkownik. Jak wszyscy dobrze wiemy – pierwsze wrażenie jest najważniejsze i z tego powodu warto upewnić się, że ten element jest wykonany w odpowiedni sposób.

Stylistyka i działanie slidera na stronie w pewien sposób określa charakter całego serwisu. Element ten powinien być spójny z resztą, ale również przygotować użytkownika na zapoznanie się z pozostałymi elementami. Jak zrobić to dobrze?

Slider na stronie www – częste błędy

W celu zrozumienia jak powinien wyglądać prawidłowy slider, trzeba najpierw dowiedzieć się jakich błędów unikać. Przede wszystkim jest to "ilość, a nie jakość", czyli stosowanie zbyt dużej ilości elementów.

Slider to pierwszy widok na stronie, więc użytkownicy nie zatrzymują się zazwyczaj, aby dłużej go podziwiać. Większość osób zaczyna przewijać serwis do dalszej części. Z tego powodu nie ma sensu umieszczać większej ilości sliderów. Optymalna liczba to 3 elementy wysokiej jakości.

Kolejna sprawa to słaba jakość – użytkownicy nie skupiają się aż tak na samym sliderze, ale jednak dobrze go widzą. Nie może więc to być element, który nie robi wrażenia. Dobra grafika oraz odpowiedni tekst to podstawa.

Najgorsze jest jednak ustawienie zbyt szybkiego czasu przewijania się zdjęć. Optymalny czas zależny jest od ilości treści, ale zawsze musimy upewnić się, że użytkownik strony będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby mógł się zapoznać z elementem. Z drugiej strony czas nie powinien być również zbyt długi. Zazwyczaj stosuje się czas w przedziale 5-7 sekund. Warto również umożliwić opcję ręcznego przewijania slidera, co zwiększy komfort korzystania.

Slider to nie reklama

Niestety bardzo często można zauważyć slidery, które swoją konstrukcją i przekazem przypominają reklamy. Takie elementy są podświadomie pomijane przez użytkownika, a efekt nazwany został terminem "banner blindness".

Pamiętajmy, że celem wykonania slidera na stronie www jest przykucie uwagi użytkownika oraz ewentualnie kliknięcie na specjalny odnośnik. Jeśli element ten będzie przypominał reklamę to badania wykazują, że możemy liczyć na kliknięcie od zaledwie 2% odwiedzających.

Slider idealny

Jaki jest więc slider idealny? Przede wszystkim cechuje się wysoką jakością wykonania. Duża grafika wysokiej rozdzielczości powinna być elementem, który przykuje uwagę użytkownika jak tylko ją zobaczy. Następnie ciekawy tekst – nie zbyt długi, ponieważ ma to być tylko pewna zajawka tego, co czeka nas po kliknięciu specjalnego przycisku.

Jeśli wszystko jest odpowiednio wykonane to pozostaje nam umieszczenie CTA (Call To Action), czyli odpowiedniego linku, który przeniesie użytkownika do danej podstrony.

Czas przewijania slide’u powinien być optymalny, aby każdy mógł spokojnie się z nim zapoznać. Idealna ilość elementów w sliderze wynosi 3.

Wykonanie idealnego slidera na stronie internetowej to ciężka praca, która wymaga przede wszystkim wysokiego poczucia estetyki. Nawet najlepszy element nie spełni swojej roli, jeśli nie zainteresuje użytkownika. Z tego względu warto upewnić się, że stawiamy na unikalne, ciekawe i oryginalne rozwiązanie.

Tagi:Web design