Social Media - marketing na miarę XXI wieku

michal-s.net

Reklamy, jeszcze do niedawna, kojarzone były przede wszystkim z często irytującymi spotami w telewizji i radiu lub też odpowiednimi rubrykami w prasie. Rozwój nowych technologii, a przede wszystkim mediów społecznościowych wymusił jednak na twórcach reklam konieczność wypracowania nowych sposobów na promowanie swoich produktów oraz usług.

Serwisy, takie jak Facebook, Twitter i Instagram pozwalają każdemu na założenie konta i dzielenie się ze znajomymi różnego rodzaju treściami. Kwestią czasu było więc sięgnięcie po te nowe media, jako narzędzia marketingu. Aktualnie wiele kampanii reklamowych prowadzonych jest za pośrednictwem mediów społecznościowych, zarówno w tradycyjnej formie, jak i w nieco bardziej wyszukany sposób.

Jeśli chodzi o najbardziej typowe reklamy, jakie uświadczymy w mediach społecznościowych, to nie odbiegają one zbyt od tego, do czego przyzwyczaiły nas wspomniane już spoty telewizyjne. Ot, czasem podczas przeglądania tablicy na Facebooku możemy natrafić na posty znanych marek, informujące nas o aktualnie trwającej promocji lub super obniżkach.

Nieco inaczej do sprawy podchodzą te firmy, które rozpoczynają współpracę z osobami popularnymi w sieci - celebrytami, internetowymi osobowościami oraz blogerami. Bardzo często taka kooperacja przeprowadzana jest na zasadzie barteru, gdzie dana osoba otrzymuje dostęp do pewnego produktu lub usługi, a następnie dzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat na swojej stronie lub profilu na Facebooku, Twitterze lub Instagramie. Rezultaty często są znacznie lepsze od klasycznych reklam, głównie dzięki ogromnym zasięgom, jakie generują social media - najpopularniejsze w Polsce profile obserwowane są nawet przez kilka milionów osób!

Świetne rezultaty przynoszą także wszelkiego rodzaju konkursy realizowane przez marki we współpracy ze znanymi blogerami. Jest to nie tylko doskonały sposób na promocję danego produktu, ale również na "ocieplenie wizerunku" - firma, która współpracuje ze znaną i lubianą w sieci osobą dużo zyska w oczach młodych, wciągniętych w social media odbiorców.

Bardzo szybko rosnąca popularność mediów społecznościowych może wzbudzać pewne obawy, jednak nie da się ukryć, że social media mają ogromny potencjał jeśli chodzi o marketing. Serwisy, takie jak Facebook, Twitter i Instagram zawierają coraz więcej treści reklamowych i nic nie wskazuje na to, aby trend ten szybko miał się zakończyć.

Polub nas na Facebooku!

Informacje o najnowszych wpisach na blogu, ciekawe linki, aktualne promocje i wiele innych!

fb.me/michalsnet