Szybkość ładowania strony - przyspieszamy firmowy serwis

Szybkość ładowania strony - przyspieszamy firmowy serwis

Autor: michal-s.net

Ładowanie się strony internetowej i wszelkie aspekty z tym związane bardzo rzadko są priorytetem dla właścicieli. Niestety brak zwrócenia uwagi na ten element może spowodować, że strona firmowa będzie się wczytywać bardzo powoli, a to szybka droga do utraty potencjalnych klientów.

Dlaczego szybkość ładowania się strony www jest taka ważna i jak można przyśpieszyć własny serwis?

Szybkość ładowania się stron – dlaczego to ważne i od czego to zależy?

Nikt nie lubi czekać i to jest fakt. Wszyscy żyjemy teraz bardzo szybko – jesteśmy zapracowani i cenimy swój czas. Z tego właśnie powodu, jeśli strona www ładuje się zbyt długo to wielu użytkowników po prostu ją wyłącza oraz szuka czegoś szybszego. W końcu wielu klientów szuka danej usługi lub produktu na wielu stronach www, więc serwisy które nie chcą się wczytać lub robią to długo – niestety zostają zamykane.

Prędkość ładowania się strony zależy od wielu elementów – serwera, ilości zdjęć, niepoprawnie zoptymalizowanego kodu, dużej ilości skryptów i tak dalej. Niestety nie można przyspieszyć serwisu przy pomocy jednego kliknięcia, ponieważ problem z ładowaniem trzeba najpierw zdiagnozować, a później poprawić.

Jak przyspieszyć stronę www?

Przede wszystkim trzeba zdiagnozować stronę pod kątem ewentualnych problemów w kodzie – tym powinien zająć się programista, który może dokonać optymalizacji serwisu. Następnie powinniśmy upewnić się, że korzystamy z serwerów dobrej jakości, ponieważ to podstawa nie tylko szybkiego ładowania się strony, ale również bezpieczeństwa.

Bardzo częstym elementem, który powoduje nadmiernie długie wczytywanie się serwisu jest duża ilość zdjęć na stronie, które nie zostały pod nią przygotowane. Chodzi głównie o ciężkie pliki, które użytkownik musi wczytać z serwera, aby je zobaczyć.

Jeżeli nie potrafimy samodzielnie "odchudzić" plików graficznych na stronę to zawsze możemy wykorzystać gotowe programy do kompresji plików. Dzięki temu możemy zyskać nawet 30% mniejszą wagę pliku bez straty na jakości. Warto z tego skorzystać, ponieważ różnica jest znacząca – szczególnie na stronach, które mogą pochwalić się bogatą galerią lub portfolio.

Kolejny element to rezygnacja z niepotrzebnych skryptów, z których nie korzystamy. Może czat online na stronie lub inna funkcjonalność są zbędne? Jeżeli dane rozwiązanie nie jest wykorzystywane lub jest stosowane bardzo rzadko to dla celów przyspieszenia strony warto z niego zrezygnować. Każdy skrypt musi zostać załadowany podczas wczytywana się strony i dlatego może mieć wpływ na szybkość całego serwisu.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy zrezygnować całkowicie ze zdjęć, grafik oraz funkcjonalności. Po prostu trzeba znaleźć kompromis pomiędzy aspektami wizualnymi, użytkowymi oraz szybkością ładowania. Trzeba do tego podejść racjonalnie – często lepiej mieć mniej, ale bardzo dobrej jakości zdjęć niż pełną galerię z przeciętnymi realizacjami.

Tagi:Web design