W drugiej części z cyklu TECHNIKI ZNAKOWANIA GADŻETÓW REKLAMOWYCH przedstawiamy kolejną metodę zdobienia różnego rodzaju materiałów reklamowych, którą jest kalkomania – ciesząca się ogromną popularnością nie tylko w reklamie, ale również w rękodzielnictwie czy produkcji wyposażenia dekoracyjnego.
Najogólniej rzecz biorąc technika ta opiera się na druku, który dokonywany jest na specjalnym papierze, a z kolei zadrukowany papier nakładany jest na inną powierzchnię. Kalkomania to sposób wynaleziony już w XVIII wieku, jednak od tamtej pory znacznie ewoluował, stojąc naprzeciw wymaganiom klientów. Nowoczesna kalkomania dzieli się na kilka rodzajów, m.in.: ceramiczną, szklarską czy niskotemperaturową. Od zdobienia szkła metodą hutniczą różni się tym, że stosowana jest już na ukształtowanych przedmiotach. Przy pomocy sitodruku i profesjonalnego sprzętu o cylindrycznej konstrukcji możliwe jest wykonanie każdego nadruku w najwyższej jakości.
W reklamie dużym powodzeniem cieszą się gadżety takie jak: kubki czy filiżanki. Oprócz walorów użytkowych przedmioty te przyciągają uwagę swoją estetyką, dlatego metoda kalkomanii jest w tym przypadku idealna. Kalkomania naszkliwna i ceramiczna charakteryzuje się procesem zdobienia, który odbywa się w wysokiej temperaturze. Między sobą różnią się użyciem różnych materiałów (szkła i ceramiki), a także stopniem odporności. Na przykład przedmioty zdobione kalkomanią ceramiczną są o wiele bardziej odporne na ścieranie lub działanie kwasów czy zasad. Z kolei kalkomania szklarska jest delikatniejsza i bezpieczniejsze jest mycie ręczne przedmiotów znakowanych tą metodą.
Wspomniana kalkomania ceramiczna naszkliwna należy do jednych z najbardziej efektywnych tego typu metod zdobienia. Powstałe w procesie wypalania przedmioty ceramiczne mogą być poddane przeróżnym zdobieniom: metalicznym, złotym, platynowym czy matowym. Jej zaletą jest przede wszystkim ogromna intensywność barw i dbałość o najmniejszy szczegół.
Równie chętnie używana kalkomania szklarska wykorzystuje bardzo różnorodne metody zdobienia szkła gospodarczego. Jednym z ciekawszych sposobów jest kalkomania termochromowa. Polega ona na nałożeniu na przedmioty materiału, który pod wpływem temperatury (np. gorącej herbaty) zmienia motyw nadruku lub kolory. Technika termochromowa szczególnie cieszy najmniejszych użytkowników.
Równie ciekawa jest kalkomania świecąca. Technika która wykorzystuje specjalnie skomponowaną mieszankę farb i pigmentów, dzięki której wyznaczone motywy świecą w ciemności lub pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Jeszcze inną metodą kalkomanii jest kalkomania niskotemperaturowa. Jest dobrym rozwiązaniem do zdobienia przedmiotów, które mogą być poddane dekoracji w temperaturze nieprzekraczającej 200 stopni Celsjusza.
W każdej z wymienionych metod kalkomanii liczy się przede wszystkim ogromnie szeroki wachlarz zastosowań, zaczynający się od niesamowitej intensywności barw, a kończący na niezliczonej ilości inspiracji.