Uszlachetnianie druku #1 Laminowanie

Uszlachetnianie druku #1 Laminowanie

Autor: michal-s.net

Poligrafia to niezwykle obszerna dziedzina zajmująca się różnymi technikami druku. Jedną z nich jest tytułowe uszlachetnianie druku. Na czym ono polega, w jakim celu jest wykorzystywane i jakie są najnowsze trendy w tej dziedzinie?

Uszlachetnianie plasuje się na pograniczu dwóch innych dziedzin poligraficznych, a mianowicie: druku i introligatorstwa. Najczęściej stosowane w druku offsetowym polega na ulepszaniu podłoża przeznaczonego do druku przy pomocy różnego rodzaju materiałów lub substancji. W zależności od potrzeb klienta dopasowywana jest odpowiednia metoda, jednak zawsze wydruk pokrywany jest dodatkową powłoką w celu np.: zwiększenia walorów estetycznych, zwiększenia wytrzymałości podłoża czy powierzchni, a także podwyższenia odporności na różnego rodzaju działanie warunków atmosferycznych (wilgoć, promienie słoneczne, opady). Oczywiście istnieje również możliwość przygotowania powierzchni do zadrukowania na specjalne życzenie klienta, niemniej jednak w granicach rozsądku, zgodnie z możliwościami technologicznymi.

Zanim wybierzemy się do drukarni, gdzie drukarz lub introligator zaproponuje nam różne sposoby uszlachetniania druku, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi metodami. Ponieważ temat jest dość rozległy metody uszlachetniania druku zostaną opisane w kilku kolejnych artykułach.

Laminowanie

Pierwszą metodą, która cieszy się bardzo dużym powodzeniem jest LAMINOWANIE. Sposób tego rodzaju uszlachetniania polega na pokrywaniu podłoża/powierzchni przeznaczonej do druku (np. papier, karton i inne) najczęściej folią lub innym materiałem. Dlatego często laminowanie nazywane jest również foliowaniem, niemniej jednak foliowanie ogranicza się tylko do użycia foli. Obecnie na rynku dostępny jest bardzo duży wybór folii, które różnią się składem chemicznym czy docelowym przeznaczeniem. Każda z drukarni z pewnością charakteryzuje się indywidualną ofertą dla klienta w tymże zakresie działań, dlatego warto jest dokładnie opowiedzieć o przeznaczeniu drukowanych i laminowanych materiałów, ponieważ metoda ta spełnia szereg funkcji:

  • zabezpiecza druk przed ścieraniem
  • chroni podłoże przed szkodliwymi czynnikami mechanicznymi, jak i atmosferycznymi
  • utwardza powierzchnię
  • zwiększa żywotność druku i poprawia jego jakość

Powszechnie istnieją dwa sposoby laminowanie: tzw.: "na gorąco" i "na mokro". Pierwszy z wymienionych sposobów polega na nanoszeniu kleju na folię i dociśnięciu jej do podłoża rozgrzanym cylindrem. Z kolei metoda "na mokro" odbywa się w ten sam sposób, ale klej aplikowany jest w innym sposób, bez nanoszenia go na folię. Laminowanie najczęściej wykorzystywane jest w druku offsetowym z uwagi na niskie koszty produkcji, a przy okazji szeroki wachlarz możliwości.

Inną nazwą określającą podobną technikę uszlachetniania druku jest również kaszerowanie, które do pokrycia podłoża wydruku wykorzystuje papier, najczęściej na innym podobnym podłożu, np. kartonie czy tekturze.

Tagi:Poligrafia