Flat design

Flat design

Autor: Schlieske Michał

Prosta geometria, 2-3 kontrastujące kolory i maksymalnie uproszczona forma – tak w dużym skrócie można podsumować cechy techniki flat design, która od kilku lat bije rekordy popularności i znalazła aprobatę milionów użytkowników na całym świecie.

Nic więc dziwnego, że z flat designu całymi garściami czerpie Microsoft, Apple, Facebook i inni wielcy gracze. Ale czym dokładnie jest flat design i gdzie sprawdza się najlepiej? To właśnie będzie tematem dzisiejszego wpisu.

Rachunki po szwajcarsku

Historia flat design choć nie jest długa to ma odległe (biorąc pod uwagę historię komputerów) korzenie. Zaczęło się bowiem w Szwajcarii w latach 50 XX wieku (choć pierwsze przesłanki do powstania nowego stylu pojawiły się trzydzieści lat wcześniej), ale to dopiero Metro UI zaproponowane przez Microsoft i rachunki brytyjskiej firmy npower stanowiły przełom w rozwoju tego kierunku w internecie.

Od tamtego czasu (przełom 2010 i 2011 roku) świat stopniowo przekonywał się do flat design, by wkrótce (w dużej mierze za sprawą Apple) zupełnie oszaleć na punkcie nowego podejścia do projektowania stron, elementów identyfikacji wizualnej i wszelkiej maści materiałów drukowanych.

Najważniejsze cechy flat design

Tak jak już pisałem na początku flat design opiera się o proste, geometryczne elementy w ograniczonej palecie barw. Patrząc jednak szerzej można wyróżnić kilka ważnych elementów dla tego stylu, które do definiują i sprawiają, że jest on tak pożądany.

  • Wyraziste kolory - dziś już nikt nie boi się ostrych błękitów, zieleni czy odcieni żółtego. To właśnie wyraziste kolory i kontrastujące zestawienia są najbardziej rzucającym się w oczy elementem tego stylu.
  • Brak detali – liczy się idea. Detale nie grają roli, bowiem liczy się tylko to co najważniejsze. Według filozofii flat design przekaz musi być maksymalnie uproszczony i jak najbardziej przejrzysty by został zapamiętany.
  • Geometria – flat design to geometryczne kształty. Wszelkie nierówności i zaburzenia są rzadkością za to dominują prostokąty, łuki i linie konturowe.
  • Nowoczesne fonty - jakiś czas temu przyjęło się, że najmodniejsze są fonty bezszeryfowe. Jest w tym nieco prawdy, ale jest masa przykładów flat designu z użyciem szeryfów lub egipcjanki (fonty znane jako slab fonts). Najważniejsze jest jednak by font był dostosowany do gustów współczesnego odbiorcy. Times New Roman czy Verdana pomimo swojej uniwersalności nie są tak wizualnie atrakcyjne jak Ubuntu czy Roboto.

Choć połączenie powyższych cech składających się na flat design dziś wydaje się oczywiste, przez lata takie nie było. Dziś płaski świat jest czymś naturalnym, ale warto mieć świadomość co się na niego składa i kiedy warto go wykorzystać...

Zastosowania dla flat design

Choć płaskie elementy w internecie występują niemal na każdym kroku, nie w każdym przypadku wyglądają one dobrze i spełniają swoją rolę. Najlepszym przykładem nietrafionego użycia flat design jak na ironię jest... Metro UI – nowy interfejs systemu Windows, który spopularyzował ten styl. Podobnie jest z papierem firmowym – stworzenie przyjaznego, "kafelkowego" układu to nie lada wyzwanie i warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Flat design sprawuje się za to dobrze na stronach firmowych z dużą ilością zdjęć i stosunkowo niewielką ilością treści, a także na wizytówkach czy rollupach. Dyskusyjne jest natomiast płaskie logo – jedni uważają, że pasuje do każdego typu działalności, ale pojawiają się również głosy, że flat design to jedynie przejściowa moda i takie logo nie będzie ponadczasowe. Obie strony mają trochę racji, ale myślę, że bezpiecznie jest polecić ten styl branży kreatywnej, branżom wysokich technologii i wszystkim tym, których firmy wyznają filozofię podążania z duchem czasu.

Tagi:Web design