Dobra treść i tysiące linków nie wystarczą by wypozycjonować stronę internetową. Jest jeszcze jeden niezmiernie ważny czynnik, bez którego nie ma prawdziwego SEO. Mowa o optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. To właśnie od tego elementu należy zacząć przygotowania do podboju wyszukiwarek, a w dzisiejszym artykule przedstawiamy 5 metod jak zrobić to na blogu opartym o system Wordpress.
Optymalizacja zaczyna się od audytu. Ten można zlecić profesjonalistom lub robotom, które przynajmniej w pewnym stopniu wskażą niedociągnięcia i błędy, które należy wyeliminować. Podstawowym narzędziem webmasterów jest Seoptimer.com – strona internetowa na której wystarczy wpisać adres strony by poznać jej zalety i wady w oczach wyszukiwarek internetowych. Niestety serwis ten ma jedną wadę – brak mu informacji o informacji o szybkości strony, ale tutaj z pomocą przychodzi niezawodne narzędzie od Google jakim jest PageInsight. To właśnie dzięki niemu dowiesz się czy Twoja strona spełnia standardy dotyczące szybkości ładowania, a także dowiesz się co należy poprawić by wynik był bardziej zadowalający.
Nie jest tajemnicą, że są szablony lekkie i przystosowane do standardów SEO, a są też takie, których kodowanie woła o pomstę do nieba. Niestety edycja szablonu wymaga wiedzy z zakresu HTML, CSS i PHP, ale efekty wprowadzonych zmian potrafią zaskoczyć. Usunięcie zbędnego kodu i poprawa meta tagów dla tytułów czy elementów na stronie nie tylko pomaga w poprawieniu widoczności strony w wyszukiwarkach, ale może także ułatwić późniejszą edycję wpisów np. poprzez brak konieczności każdorazowego ustawiania właściwości akapitów, co zdarza się w niedopracowanych szablonach.
Choć Wordpress jest jednym z lepiej zoptymalizowanych systemów CMS pod względem SEO, to dodatkowe wtyczki SEO wprowadzają dodatkowe poprawki jeszcze bardziej pomagające przy pozycjonowaniu witryny. Tych w bazie Wordpressa jest mnóstwo, ale zdecydowanie najciekawszą (zwłaszcza dla początkujących) zdaje się być wtyczka Yoast. To dzięki niej ustawisz najważniejsze z punktu widzenia SEO parametry, a dodatkowo dowiesz się jak zoptymalizować swoje wpisy.
Nawet najlepsza treść wymaga odpowiedniej formy. Optymalizacja wpisów pod kątem wyszukiwarek jest prawdopodobnie najważniejszym etapem optymalizacji w ogóle. Na szczęście nie ma w tym wielkiej filozofii, choć kilka elementów należy dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na strukturę śródtytułów i zadbanie o odpowiednie tagi <h>. Nie bez znaczenia są także wytłuszczenia i linki wychodzące z podstrony, które dodatkowo poprawiają "wizerunek" treści w oczach robotów. Początkującym z pewnością z pomocą przyjdzie wyżej wspomniana wtyczka, która informuje użytkownika o najważniejszych parametrach treści.
Opisy Alt to podstawa! Zapamiętaj to, bowiem wiele osób zupełnie zapomina o tym niezwykle ważnym elemencie. Choć opisów nie widać to roboty zwracają na nie szczególną uwagę ze względu na możliwość obsługi strony przez niewidomych, bądź po prostu brak możliwości wczytania zdjęć.
Optymalizacja, choć dla laika wydaje się trudna wcale taka nie jest – powyższe pięć kroków w zupełności wystarczy by zoptymalizować swoją stronę. Jednak jest coś jeszcze o czym należy pamiętać – w każdym działaniu należy używać rozsądku, bo "przesadzenie" z optymalizacją może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych.