Czym jest pozycjonowanie? Czy da się to zrobić we własnym zakresie? Od czego zacząć i czy w ogóle warto? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w tym artykule.
Pozycjonowaniem nazywamy wszelkie zabiegi zmierzające do wypromowania strony internetowej poprzez podnoszenie jej pozycji na liście wyników w wyszukiwarce. Zdobycie którejś z pierwszych pozycji, procentuje większą liczbą odwiedzin, a w efekcie również zwiększeniem sprzedaży, czy osiągnięciem innego celu realizowanego przez pozycjonowaną stronę. Statystyki pokazują, że 50% wszystkich kliknięć zdobywa pierwsza pozycja, druga to już tylko 15% wejść, a trzecia – około 9%. Oznacza to, że naprawdę warto zadbać o pozycjonowanie strony.
Istnieją specjaliści zajmujący się tą dziedziną zawodowo, ale warto spróbować podnieść pozycję własnej strony samodzielnie. Kosztuje to niewiele, a niektóre efekty można uzyskać zupełnie za darmo.
Pozycja na liście wyszukiwania zależeć będzie od hasła, którego szuka użytkownik i stopnia, w jakim strona będzie z tym zapytaniem powiązana. O tym, co jest treścią strony decyduje algorytm wyszukiwania, a więc automat. Musisz być świadomy tego, że nikt nie będzie czytał treści na Twojej stronie, aby odpowiednio wysoko umieścić ją na liście wyszukiwania. Jej pozycja będzie świadczyć o tym, jak dobrze dopasowałeś treści na stronie do algorytmu wyszukiwania dla danej frazy. Dla wyszukiwarki najważniejsze są dwie kwestie: linkowanie i optymalizacja strony.
Portal, który jest często odwiedzany, o którym się mówi i który ma coś ciekawego do zaoferowania użytkownikom, na pewno będzie mieć wysoką pozycję. Dzieje się tak dlatego, że jeden z algorytmów wyszukiwania kieruje się zasadą: im więcej stron odsyła do tego portalu, tym bardziej jest on wartościowy. Pierwszym krokiem do pozycjonowania portalu jest tworzenie stron z nim związanych. Istnieje na to wiele darmowych sposobów, jak założenie bloga, czy videobloga, a nawet pisanie komentarzy na forach tematycznych, kierujących na pozycjonowaną stronę. Ostatnie rozwiązanie jest najmniej skuteczne i niestety może grozić usunięciem konta przez moderatora forum. Niemniej jednak każdy z tych sposobów pomaga podnosić pozycję strony. Istnieje jeszcze jedna możliwość, która wydaje się być najskuteczniejsza i zabiera mniej czasu, ale wymaga nakładów finansowych. Chodzi oczywiście o reklamę. Możesz zapłacić popularnemu blogerowi (lub innej postaci medialnej) za artykuł na temat Twojej strony. Zagwarantujesz sobie nie tylko linkowanie widoczne dla wyszukiwarki, ale też przynajmniej kilka wejść osób realnie zainteresowanych tematyką Twojego portalu.
Optymalizacja to szereg warunków, które należy spełnić, aby poprawić "reputację" strony. Portale uznane przez wyszukiwarkę za wiarygodne, szybciej uzyskują wysoką pozycję, a więc łatwiej się je pozycjonuje. Optymalizować należy nie tylko treść strony, ale i jej grafikę, a nawet kod. Zajmijmy się jednak tym, co łatwo dostępne, czyli optymalizacją treści. Przed laty najważniejsze było, aby słowa kluczowe pojawiały się na stronie, jak najczęściej. Obecnie algorytmy wyszukiwania są dużo bardziej zaawansowane, lepiej "rozumieją" długie frazy, a nawet całe zdania, a także posługują się synonimami. Dzięki temu najistotniejszy jest dla nich kontekst pojawiania się słów kluczowych, a nie częstotliwość.
Aby Twoja strona zyskała wyższą pozycję w wyszukiwarce, powinieneś tworzyć wartościową merytorycznie treść i zręcznie wplatać w nią słowa kluczowe. Nie możesz jednak zapomnieć o tytule i opisie strony. To te dwa elementy, które oprócz adresu strony, widzisz w wyszukiwarce. Nawet jeśli zdobędziesz wysoką pozycję, musisz przyciągnąć uwagę użytkownika, aby wszedł na Twoją stronę. Tytuł i opis strony, to Twoja wizytówka.
Aby zacząć zwiększać popularność strony, musisz najpierw zdecydować, jakie słowa kluczowe są z nią najbardziej związane. Najprościej mówiąc, zastanów się, czego szukają Twoi klienci. Dla przykładu, jeśli chcesz pozycjonować sklep internetowy sprzedający rowery w Warszawie, słowami kluczowymi mogą być "rowery Warszawa", "sklep rowerowy" lub nawet "tanie rowery górskie sklep Warszawa". Jeśli chcesz oprzeć swój wybór na sprawdzonych danych, możesz posłużyć się narzędziami do analizy słów kluczowych dostępnymi w sieci (również za darmo). Narzędzia takie zaproponują Ci najlepsze słowa kluczowe z określonej przez Ciebie kategorii lub podadzą pokrewne frazy do tej, którą wybrałeś. Dostępne są również aplikacje, które gromadzą statystyki najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych. Z ich pomocą wybierzesz frazy generujące największy ruch na Twojej stronie.
Gdy już wybierzesz słowa kluczowe, pod kątem których chcesz pozycjonować swoją stronę, zacznij dodawać treści. Jeśli publikujesz artykuły, dobrze jest to robić jak najczęściej. Pamiętaj, że treści, które dodasz na stronę, zostaną na niej i będą generować ruch nie tylko w chwili ich zamieszczenia, ale też i później. Najważniejsze, aby były wartościowe, związane z tematyką i zawierały wybrane przez Ciebie frazy. Możesz też wzbogacić je zdjęciami, chociaż nie będzie to miało znaczenia dla wyszukiwarki. Ostatecznie jednak chcesz przecież przyciągnąć na swoją stronę ludzi, a nie tylko algorytmy wyszukiwania.
Dzięki tym łatwym sposobom możesz samodzielnie pozycjonować swoją stronę. Już po kilku miesiącach zobaczysz efekty. Nie zapomnij również na bieżąco obserwować pozycji swojego portalu na liście wyszukiwania po wpisaniu Twoich słów kluczowych. Możesz również użyć darmowych narzędzi do monitorowania ruchu na stronie, aby mieć pod kontrolą wszystkie statystyki.