Praca webdesignera i grafika to nie tylko stałe poszukiwanie nowych rozwiązań i podążanie za trendami, ale także... ciągłe edukowanie klientów, którzy często mają problem z jasnym sformułowaniem wymagań. Na przykład gdy rozmowy przechodzą do etapu projektowania logo, wizytówek czy wzorów dokumentów, klienci pytają "co to właściwie jest księga znaku"? A to bardzo ważne pytanie, bo klient będzie pracował z nią na co dzień!
W dzisiejszym wpisie nie tylko staram się odpowiedzieć na to pytanie, ale także zwrócić uwagę szczególną uwagę na te elementy, które warto dobrze poznać.
Według podstawowej definicji księga znaku to specyfikacja logo - jego budowa, kolorystyka, pole ochronne. Ponadto zawiera ona przykłady zastosowania i kontrprzykłady błędnego wykorzystania logotypu. Jednak w praktyce współczesna księga znaku może po prostu oznaczać zestaw materiałów firmowych z odpowiednio wkomponowanym logo i krojami pisma.
Podążając za definicja taki zestaw to Corporate Identity Manual, lub po naszemu (potocznie) identyfikacja wizualna firmy. Lecz nie to jest najistotniejsze, ale to jak zlecić opracowanie identyfikacji wizualnej i później ją wykorzystywać.
...i mówi - poproszę logo. Porządnie i niedrogo. Oczywiście jeśli udamy się do dużej, warszawskiej agencji to na to drugie nie ma co liczyć, ale uzdolniony freelancer spełni oba warunki. W efekcie za kilkaset złotych otrzymamy logo w formacie PDF lub innym skalowalnym formacie.
Zadowoleni, ze zaoszczędziliśmy chcemy przygotować stronę internetową, wizytówki, papier firmowy, koperty, rollupy (zachęcam do przeczytania artykułu o rollupach) itd. No i zaczynają się schody...
Wykonawca (o ile nie jest grafikiem, który przygotował logo), musi z niego wydobyć kolorystykę, ustalić wielkość pola ochronnego, a także opracować dodatkowe wersje kolorystyczne, czyli to wszystko do powinno znaleźć się w podstawowej księdze znaku. Innym elementem, o który warto zadbać już przy projektowaniu identyfikacji wizualnej jest dobór typów i wielkości fontów (typografia), ale to temat rzeka.
Najlepiej kompleksowo! Nie trzeba od razu zamawiać wizualizacji malowania prywatnego odrzutowca, ale podstawowy zestaw powinien zawierać:
Zamawiając cały zestaw unikniemy nie tylko potencjalnych problemów na dalszych etapach projektowania, ale również budujemy jednolity wizerunek przedsiębiorstwa. Ponadto ułatwiamy pracę naszym partnerom, którzy chcąc umieścić logo firmy np. na swojej stronie internetowej mogą otrzymać prawidłowo plik o odpowiednich wymiarach, kolorystyce, bez zbędnego narażania naszego wizerunku poprzez nieprofesjonalne przeróbki.