Czego unikać, prowadząc social media? 6 skutecznych rad

Czego unikać, prowadząc social media? 6 skutecznych rad

Autor: Ślaska Magdalena

Social media to niezwykle skuteczne narzędzie komunikacji. Za jego pomocą można zdobyć przychylność użytkowników, a także pozyskać przyszłych klientów. Dowiedz się, jak skutecznie prowadzić kampanie i czego należy się wystrzegać.

Treść niedostosowana do rodzaju mediów

Media społecznościowe dynamicznie się rozwijają i choć wciąż powstają nowe platformy, większość firm skupia się na kilku najpopularniejszych serwisach. Należą do nich: Facebook, Twitter, Snapchat, Instagram, LinkedIn, Pinterest. Każdy z tych kanałów rządzi się swoimi prawami, dlatego trzeba dostosować przekaz do zwyczajów panującym w danym miejscu. Najbardziej uniwersalny jest Facebook. Można w nim umieszczać grafiki, wpisy tekstowe, ankiety. Instagram z kolei nastawiony jest przede wszystkim na dobrej jakości zdjęcia. Snapchat to komunikacja kierowana głównie do młodych ludzi. Poruszane tematy są podawane w sposób luźny i przystępny. Na portalu Pinterest dominują grafiki. Z kolei Twitter to rodzaj mikrobloga, który bazuje na popularnych tagach i odnośnikach do strony docelowej. Zupełnie innym medium jest LinkedIn. Porusza się w nim przede wszystkim tematy biznesowe, posługując się korporacyjnym językiem.

Brak interakcji z użytkownikami

Ważnym elementem prowadzenia kampanii społecznościowych jest dobra komunikacja. Trzeba szybko odpowiadać na pojawiające się komentarze i wpisy. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, to sposób na zaangażowanie użytkowników oraz zwiększanie liczby fanów. Po drugie, brak reakcji może wywołać burzliwe komentarze i docinki, co źle wpłynie na Twoją markę. Prowadzenie mediów społecznościowych tylko w godzinach pracy jest dużym błędem. Dyskusje kształtują się bowiem na bieżąco, dlatego trzeba być czujnym i szybko odpisywać na pojawiające się komentarze.

Obrażanie użytkowników

Choć firmy działające w social mediach mają coraz większą świadomość biznesową, to wciąż można spotkać wpisy, które nie powinny znaleźć się w internecie. Wielu administratorów kont daje się ponieść emocjom, publikując obraźliwe komentarze, wdając się w kłótnię, wyciągając „brudy”. Często wrzucają na stronę skany dokumentów, fragmenty maili. Takie działania są niedopuszczalne. Trudni klienci zdarzają się w każdym biznesie, jednak w publicznej dyskusji należy zachować powagę i tonować swoje wypowiedzi. Jeśli jest taka możliwość, warto obrócić temat w żart. Można także publicznie napisać, że sprawę należy wyjaśnić i skierować osobę do odpowiedniego działu w firmie. Dalszą dyskusję należy prowadzić indywidualnie w prywatnych wiadomościach, unikając publicznych postów.

Niespójny język komunikacji

Prowadzenie komunikacji w social media powinno być dostosowane do odbiorców. Jeśli kierujesz produkt do młodzieży, posługuj się luźnym językiem. Możesz stosować emotikony, gify, przyciągające uwagi grafiki. Wpisy powinny być krótkie i zachęcające. Zupełnie inaczej będzie wyglądała komunikacja kierowana do branży menadżerskiej, gdzie konieczne będzie zachowanie stosowanego języka. Mile widziane będą również wtrącenia charakterystyczne dla danej branży.

Za długie posty

Media społecznościowe charakteryzują się szybkością przekazu. Użytkownik chce w krótkim czasie zapoznać się z prezentowanymi informacjami. Z reguły jego wzrok zatrzymuje się na jednym poście zaledwie na kilka sekund. Stąd też trzeba zadbać o to, by publikowane materiały były zwięzłe i przejrzyste. Zbyt rozwlekła treść nie zainteresuje internautów, a co więcej, spowoduje, że firmowy profil będzie stopniowo zamierał.

Nie przesadzaj z postami sprzedażowymi

Choć kanały społecznościowe służą do sprzedaży, nie należy przesadzać z ilością postów zachęcających do kupna oferowanych produktów lub usług. Takie podejście tylko zniechęci użytkowników. Wpisy powinny być różnorodne. Dobrą praktyka jest pokazywanie materiałów związanych z życiem firmy oraz dzielenie się wiedza merytoryczną. Posty sprzedażowe powinny pojawiać się raz na jakiś czas. Aby dobrze zaplanować działania, warto ułożyć odpowiednią strategię.