Poznaj sposoby na określenie grupy docelowej

Poznaj sposoby na określenie grupy docelowej

Autor: Ślaska Magdalena

Skuteczne prowadzenie działań marketingowych wymaga precyzji. Kampanie powinny być skierowane do określonej grupy odbiorców, uwzględniając jej potrzeby i motywacje. Jak dotrzeć do osób zainteresowanych Twoimi produktami lub usługami?

Spersonalizowane przekazy wzbudzają zaufanie do Twojej marki, pozwalając na efektywne zarządzanie budżetem promocyjnym. Jeśli uda Ci się doprecyzować informacje na temat Twoich klientów, zapewnisz firmie szybszy rozwój.

Zastanów się, do kogo kierujesz produkty?

Przeprowadź obszerną analizę Twoich potencjalnych odbiorców, uwzględniająca nie tylko płeć, ale również inne istotne czynniki, takie jak: wiek, miejsce zamieszkania, możliwości ekonomiczne. Jak to zrobić? Sposobów jest kilka. Można zacząć od spisania cech produktu, aby zastanowić się, kto będzie nimi zainteresowany. Pomyśl, czy Twoja oferta jest skierowana do wymagających klientów, którzy nade wszystko cenią jakość, czy też Twoimi odbiorcami są osoby dla których priorytetem jest cena. Określ również przedział wieków Twoich użytkowników, miejsce zamieszkania, poziom wyksztalcenia. Te informacje pozwolą ci na stworzenie pełnego obrazu persony zainteresowanej produktami Twojej firmy – może to być np. kobieta w wieku 30 lat, mieszkająca w mieście powyżej 150 tys. mieszkańców, która lubi spędzać czas z rodziną i ceni zdrowy styl życia. Te dane ułatwia Ci tworzenie docelowych przekazów marketingowych.

Skorzystaj z Facebooka

Bardzo dobrym sposobem na poznanie Twoich odbiorców jest menedżer reklam dostępny w ramach Facebooka. To niezwykle przydatne, a jednocześnie bezpłatne narzędzie. Za jego pomocą można sprawdzić, czym interesują się Twoi użytkownicy, jakie strony lubią, czego słuchają, jakie marki preferują. Wystarczy, że określisz podstawowe dane niezbędne do konfiguracji kampanii, np. wiek, płeć, miejsce, zamieszkania. Informacje te można wykorzystać m.in. podczas tworzenia materiałów content marketingowych.

Wykorzystaj narzędzia do analizy słów kluczowych

W internecie jest wiele platform umożliwiających analizę fraz kluczowych. Dane wykorzystywane są głównie przez specjalistów ds. SEO, ale mogą służyć również marketerom. Dowiedz się, jakie frazy mogą zainteresować Twoich użytkowników. Zebrane dane mogą okazać się bardzo przydatne. Warto skorzystać też z podpowiedzi w wyszukiwarce Google. W ten sposób dowiesz się, czego szukają potencjalni odbiorcy Twoich produktów lub usług. Być może informacje te staną się inspiracją do wprowadzenia modyfikacji w Twojej ofercie.

Wejdź w interakcję z użytkownikami

Aby poznać swoich odbiorców, zapytaj ich wprost czego oczekują, co myślą o Twoim produkcie. Możesz to zrobić za pośrednictwem Facebooka lub innych kanałów społecznościowych. Dobrym pomysłem jest stworzenie krótkiej ankiety. Za jej wypełnienie możesz zaproponować firmowe gadżety lub rabaty na zakup oferowanych przez Ciebie produktów. Tak zdobędziesz cenne informacje, a przygotowywane przez Ciebie kampanie będą dostosowane do potrzeb i zainteresowań Twoich użytkowników.

Poproś o pomoc pracowników działu obsługi

Doskonałym źródłem wiedzy są przedstawicielu działu obsługi, którzy na co dzień kontaktują się z Twoimi klientami. Poznają ich oczekiwania, motywacje. Warto więc porozmawiać z konsultantami lub poprosić ich o przygotowanie raportu. Uzyskane w ten sposób informacje mogą okazać się cennym źródłem wiedzy, który nie tylko podniesie poziom obsługi, ale również pozwoli udoskonalać proponowane rozwiązania.

Czytaj raporty branżowe

Dobrze jest sięgnąć po raporty i analizy udostępniane bezpłatnie, np. przez firmy dostarczające specjalistyczne oprogramowanie lub zajmujące się monitoringiem mediów. To doskonała metoda na poznanie preferencji klientów w danym przedziale wiekowym lub zamieszkujących określony obszar, która nie wymaga od Ciebie dużego zaangażowania.

Choć charakterystyka grupy docelowej jest czasochłonna, warto poświęcić jej uwagę. W ten sposób można nie tylko zwiększyć przychody w firmie, ale również pozyskać lojalnych klientów.