Wprowadzenie nowego produktu na rynek - jak go wypromować?

Wprowadzenie nowego produktu na rynek - jak go wypromować?

Autor: michal-s.net

Ciągły rozwój firmy i kreatywne podejście to często najpotężniejsze narzędzia w rękach dobrego przedsiębiorcy. W związku z tym wprowadzenie nowego produktu na rynek może skutecznie wyróżnić markę od konkurencji.

Największym wyzwaniem jest jednak promocja nowego produktu, którego jeszcze nikt nie zna. Jak dotrzeć do potencjalnych klientów i uzyskać znaczny rozgłos?

Wprowadzenie nowego produktu na rynek – analiza klienta

Przed rozpoczęciem promocji warto zastanowić się do kogo kierujemy nasz produkt. W inny sposób będziemy promować obuwie dla młodzieży, a w inny poduszki terapeutyczne dla osób starszych.

Warto przeprowadzić kompleksową analizę potencjalnego klienta. Rozpoznać jego wiek, miejsce zamieszkania, sytuację materialną oraz zainteresowania. To wszystko pozwoli idealnie dobrać narzędzia marketingowe, które pomogą w promocji nowego produktu.

Co jednak, jeśli Twój produkt jest innowacyjny i inny niż wszystkie? Nadal musisz mieć świadomość tego, komu chcesz ten produkt sprzedawać. Nie ma idealnego produktu dla każdego i bez odpowiedniego profilowania oraz targetowania promocja będzie trudna.

Promocja nowego produktu

Obecnie najlepszym miejscem do promocji są media społecznościowe – przede wszystkim warto skupić się na facebook. Ten portal umożliwia wykorzystanie zaawansowanych narzędzi reklamowych. Pozwolą one dotrzeć dokładnie do tych osób, które nas interesują.

Chcesz wypromować nowy produkt dla psów? Nie ma problemu. Jeśli analiza potencjalnego klienta została wykonana w sposób prawidłowy to w prosty sposób wybierzesz osoby zainteresowane lub posiadające psa, określisz wiek grupy docelowej, płeć, a nawet miejsce zamieszkania. Na start warto skupić się na dużych miastach, gdzie jest większa szansa zyskania początkowego zainteresowania klientów.

Koszty reklamy na facebook są bardzo niskie, a jednocześnie gwarantują określone osiągi – konkretną ilość kliknięć, wyświetleń lub komentarzy. Szczególnie ta ostatnia opcja będzie interesująca, ponieważ dialog z klientami da bardzo dużo potrzebnych informacji. Co myślą o produkcie, jakie widzą minusy i tym podobne uwagi. Wszystko to pomoże w jeszcze lepszym dopasowaniu produktu oraz targetu docelowego.

Innowacyjny produkt na rynku – uzyskaj rozgłos

Promocja innowacyjnego produktu może być problematyczna, ponieważ jest to zazwyczaj coś całkowicie nowego i nieznanego. Trudno oczekiwać, że klienci sami będą wyszukiwali informacji o naszym produkcie w internecie, jeśli jeszcze o nim nie wiedzą.

W tym przypadku ciekawym pomysłem jest współpraca z blogerami. Są chętnie czytani przez tysiące osób, a to najlepsze źródło pierwszych zainteresowanych. Bloger napisze o naszym produkcie, a wtedy pojawi się możliwość, że kolejne osoby się o nim dowiedzą.

Na rynku jest wielu blogerów z różnymi zasięgami, dzięki czemu możemy wybrać taką osobę, której stawki mieszczą się w naszym budżecie. Niektórzy zgodzą się na promocję nawet za samo udostępnienie produktu do recenzji. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.